میهمان عزیز خوش آمدید! برای بهره‌مندی از تمام امکانات لطفا وارد حساب کاربری خود شوید ورود یا  ثبت نام .

اطلاع رسانی

Icon
Error

گزینه ها
مشاهده آخرین ارسال مشاهده آخرین ارسال خوانده نشده
Offline Ghazaal.khp  
#1 ارسال شده : پنجشنبه, 12 اُكتبر 2017 08:48:08 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
Ghazaal.khp
امتیاز:
تاریخ عضویت: 27/08/2017(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 75
ایران (جمهوری اسلامی)
تشکرها: 301 بار
97 تشکر دریافتی در 62 ارسال
پناهگاه های حیوانات بی سرپرست ( Animal Shelter ) همیشه و در همه جای دنیا وجود دارند. همانطور که از اسمش پیداست، این مراکز جایی هستند که از حیوانات بی پناه و بیمار نگهداری می کنند. اکثر این پناهگاه ها با بودجه شخصی و یا خیریه اداره می شوند.
در ایران اما در سالهای اخیر نیاز به وجود این پناهگاه ها برای حیوانات از طرف بعضی خیرین حس شده است. مزیتهای احداث این مراکز شامل چند مورد کلی است:
۱- کمک به جمع آوری حیوانات ولگرد که بعلت نداشتن متولی ممکن است برای بهداشت عمومی خطر داشته باشند.
۲- ممانعت از تکثیر و اضافه شدن به جمعیت حیوانات ولگرد با متمرکز سازی و عقیم سازی آنها
۳- کمک انسانی به حیوانات گرسنه، بی پناه و درمانده که شامل کمک های حمایتی و دامپزشکی است
۴- متمرکز کردن کمکهای مردمی در یک مکان مورد اطمینان

در این مورد اما مشکلاتی هم وجود دارد. در اینجا نقطه نظرات برخی از متولیان این مراکز در شهرهای مختلف را گرد آورده ایم:
خانم میترا شفیع ، مدیر پناهگاه نور:
ما از یکسال و نیم پیش فعالیتمان را شروع کرده ایم. اما قبل از آن هم از ۷- ۸ سال قبلتر از حیوانات بی سر پناه در منزل خودم پرستاری می کردم. به آنها غذا می دادم و کمکهای درمانی برای آنها فراهم می کردم. اگر در محله خودمان حیوان مریضی پیدا می کردم با هزینه خودم آنرا درمان می کردم.
در حال حاضر خودم مدیریت پناهگاه حیوانات را بعهده دارم . تا مدتها هیچ کمکی نداشتم . اجاره مکان، هزینه های غذا و دارو و درمان را خودم پرداخت می کردم . در حال حاضر دو نفر به من کمک می کنند .
بیشتر حیوانات اینجا سگهای آسیب دیده هستند که یا بعلت تصادف مصدوم شده اند یا جرب دارند. در تعطیلات مسافرت به شمال زیاد است و ما بعد از هر تعطیلی حیوانات مصدوم زیادی را جمع می کنیم.
مردم هنگام رانندگی اصلا توجه نمی کنند. اگر حیوان در اثر تصادف نمیرد و به حال خود رها شود درد و زجر زیادی خواهد کشید تا بمیرد.
درحال حاضر ۴۰ سگ در اینجا هستند. یکی از سگها سرطان دارد. به یکی دیگر تیراندازی شده و در بدنش پر از ساچه است. یک سگ را انقدر زده اند که فکش شکسته و تاکنون ۳ بار جراحی شده و حالا حالش بهتر است و می تواند غذا بخورد. یک سگ دیگر که با سیم بسته شده بوده به علت کشش سیم آسیب زیادی دیده و پوست و گوشت پاره شده و سیم به استخوان رسیده و حدود ۷۰ بخیه خورده تا زخم ترمیم شود.
یک سگ دیگر که روتوایلر هست ازش توله کشی زیاد کرده اند و بعد رهایش کرده اند و عفونت شدید رحمی و جرب دارد. یک سگ تصادفی داریم که بعلت اینکه دیر پیدایش کردیم مجبوریم پایش را قطع کنیم. بعضی سگها را بطور سنتی عقیم می کنند یعنی با سیم یا نخ بیضه را محکم می بنددند تا خونرسانی قطع شود و بافت آن بمیرد. این روش بسیار دردناک است.
خانم شفیع در پاسخ این پرسش که هزینه های پناهگاه از چه محلی تامین می شود اینطور پاسخ داد:
دو نفر اسپانسر داریم که در تامین هزینه ها کمک می کنند. گاهی در فضای مجازی عکس و شرح حال یک سگ بیمار را که نیاز به کمک مالی دارد پخش می کنیم و از مردم می خواهیم در صورت تمایل برای درمان حیوان کمک کنند. عکسهای رادیولوژی و مدارک مربوطه را هم می گذاریم و کلینیک دامپزشکی را هم معرفی می کنیم تا اگر کسی خواست بطور مستقیم به دامپزشک مراجعه کند و هزینه ها را همانجا پرداخت کند. بهر حال هزینه های درمان بسیار بالاست.
خبرنگار از خانم شفیع می پرسد چه خدماتی شما در پناهگاه برای حیوانات ارائه می دهید و او پاسخ می دهد:
واکسیناسیون، عقیم سازی، جراحی و پرستاری در موقع ریکاوری انجام می شود. دو اتاق قرنطینه داریم. حیوانات را با ماشین خودم و یا تاکسی تلفنی به تهران اعزام می کنیم چون اینجا امکانات کم است. رادیولوژی ، آزمایشگاه و جراح نداریم. پس از اتمام جراحی برای مراقبتهای بعدی و سرپرستی آنها را به اینجا بر می گردانیم.
خانم شفیع در پاسخ به این سوال که آیا مردم اطراف پناهگاه با شما همکاری میکنند می گوید:
غیر از دوستداران و حامیان حیوانات ، مردم چندان همکاری نمی کنند. علی رغم اینکه اینجا چندان مسکونی نیست ولی باز هم عده ای اعتراض دارند.
در ادامه خانم شفیع عقیده دارد که باید برای نسل آینده اطلاع رسانی و فرهنگ سازی شود. باید به آنها توضیح داد که این حیوانات را همان خدایی آفریده که ما را آفریده و آنها هم مثل ما حق زندگی دارند. شهرداری باید حیوانات ولگرد را زنده گیری کند، به پناهگاههایی مثل ما بدهد تا آنها را عقیم کرده ، واکسن بزنیم و بعد رها کنیم. بدین صورت جمعیت آنها تحت کنترل در می آید . سگ سالی دو سه بار زایمان می کند و گاهی تا ۱۰-۱۳ توله دارد. بهتر است ماده ها را عقیم کنیم چون وقتی نر را عقیم می کنیم ماده ممکن است در جایی دیگر با نر دیگری جفتگیری کند و این سگ ماده است که با تعداد زیادی توله از سرما و گرسنگی رنج می کشد. پناهگاهها هم پر هستند و ما امکانات محدودی داریم و نمی توانیم از همه حیوانات نگهداری کنیم.
مدیر پناهگاه نور نوشهر ادامه می دهد: باید بی آزار بودن حیوانات را به مردم نشان دهیم. حتی سگهای ولگرد بسیار حرف شنو و بی آزار هستند ولی مردم آنها را ب چوب یا تیر می زنند. خصوصا در شمال چون مردم زیاد مرغ و خروس نگه میدارند سگهای گرسنه طبق غریزه به طرف این مرغ و خروسها می روند. هر موجودی در پاسخ به گرسنگی شدید به هر دری می زند تا خودش را سیر کند و در این مورد هیچ تقصیری ندارد. ولی در اینجا سگها را با تیر می زنند به جای کشتن سگها می توانیم حصار بلند تر و محکم تری بسازیم بطوریکه سگها نتوانند به حیوانات ما دسترسی داشته باشند.
ولی خوشحالم که حمایت حیوانات شروع شده. من دوستی دارم که گربه ها را می گیرد و برای عقیم سازی به دامپزشکی می برد. البته هنوز اقدامات پیشگیری لازم است ولی کم کم اوضاع رو به بهبود می رود. امیدواریم شهرداری هم کمک کند هم از نظر برنامه زنده گیری و هم از لحاظ بودجه برای عقیم سازی. مقداری را شهرداری تقبل کند و مقداری را هم خودمان بگذاریم.
موسس پناهگاه حیوانات نور اضافه می کند: پناهگاه ما زیاد شناخته شده نیست. در اینجا مراقبت عالی اعمال می شود. هر یک از حیوانات محل جداگانه و ظرف غذای جدا دارد تا با هم درگیر نشوند. فضایی را فنس کشی کرده ایم تا بتوانند بازی کنند. امیدواریم که مردم حیوانات خود را بیشتر از پناهگاهها تامین کنند بجای اینکه بخرند. چون اینجا تعداد زیاد است و اینها باید بروند تا جا برای حیوانات نیازمند جدید باز شود .
پناهگاه نور سایت اینترنتی نیز دارد: www.noorshelter.com
خانم براتی مدیر پناهگاه حیوانات اراک :
مدت دو سال است که شروع بکار کرده ایم. من خودم مدیر اینجا هستم. پرسنل هم فقط یک نفر داریم که از طرف شهرداری است و روزی ۸ ساعت اینجا کار می کند. بقیه کارها همه با خودم هست. هزینه های ما هم عمدتا از محل کمکهای مردمی تامین می شود.
در اینجا فقط سگهای بی پناه نگهداری می شوند. قبلا این سگها در این منطقه کشته می شدند ولی اکنون کشتار متوقف شده. شهرداری سگها را زنده می گیرد و به ما میدهد و ما واکسیناسیون و عقیم سازی انجام می دهیم.
در اینجا ۲۵۰ سگ داریم ، سال اول تعدادی را عقیم و واکسینه کردیم و رها کردیم. ولی در سال گذشته رها سازی نداشتیم. سگهای عقیم و واکسینه شده را با شناسنامه به افراد واجد شرایط و دلسوز واگذار می کنیم.
خانم براتی در پاسخ سوال ما در مورد راهکارهای فرهنگ سازی در مورد حیوانات چنین گفت:
باید قانون منع آزار و کشتار حیوانات تصویب شود. این مهمترین قدم برای رعایت حقوق حیوانات است. همچنین باید برای کنترل جمعیت آنها عقیم سازی صورت بگیرد. ما طی دو سال گذشته تقریبا ۱۰۰۰ سگ را عقیم کرده ایم. با توجه به اینکه هر سگ ماده سالی یک الی دو بار باردار شده و هر بار حداقل ۷-۸ توله دارد می توان تصور کرد که با عقیم سازی چقدر از ازدیاد جمعیت آنها جلوگیری شده است.
آقای سلطانی مدیر پناهگاه امید شیراز :
ما بطور رسمی حدود ۷-۸ ماه است که شروع بکار کرده ایم. قبلا هم فعالیتهایی در این زمینه داشتیم. فعلا در پناهگاه حدود ۴۰-۵۰ سگ نگهداری می کنیم. در نظر داریم در آینده بخشی از پناهگاه را به گربه ها هم اختصاص دهیم ولی در حال حاضر این قسمت آماده نیست. اما اگر کسی گربه ای را برای درمان بیاورد جهت انجام خدمات لازم برای درمان با هماهنگی قبلی او را به کلینیک های سطح شهر ارجاع می دهیم و کارهای لازم انجام می شود.
در پناهگاه ما فقط مراقبت و سرپرستی انجام می شود. درمان، خدمات اورژانس، عقیم سازی و واکسیناسیون با هماهنگی و تحت نظر دانشکده دامپزشکی در کلینیکهای سطح شهر انجام می شود. حیوانات بیمار بی پناه یا حیوانات بیماری را که از بیرون می آورند به آنها ارجاع می دهیم. پس از انجام اقدامات لازم حیوان برای گذراندن دوران نقاهت و سرپرستی ، به پناهگاه آورده می شود.
درمورد پرسنل و هزینه ها: حدود ۱۵۰-۲۰۰ نر در این مرکز فعالیت می کنند. هر یک از این افراد به دلخواه مبلغی را بصورت ماهیانه برای تامین هزینه ها پرداخت می کنند که صرف خرید غذا، خدمات اورژانسی، خرید وسایل لازم و ساخت و ساز می شود.
پناهگاه حیوانات امید شیراز
این مدیر پناهگاه حیوانات در مورد برخورد مردم اطراف اینطور می گوید:
پناهگاه ابتدا در محل دیگری بود. ما یک قسمت قرنطینه داشتیم . مردم به وجود پناهگاه در آن محل اعتراض نموده و شکایت کردند. شهرداری در این زمینه اقدام کرد و ما مجبور شدیم پناهگاه را به محل دیگری منتقل کنیم. محل جدید خارج از محدوده مسکونی است و از بابت شکایت مردم مشکلی نداریم.
این دانشجوی رشته دامپزشکی در مورد راهکارها برای ارتقاء فرهنگ و آشنایی مردم با حیوانات اینطور عقیده دارد :
برای فرهنگ سازی در زمینه حقوق حیوانات باید از نسل جوان شروع کرد. برای این کار گواهینامه رسمی ۵ ساله حمایت از محیط زیست زیر شاخه حیوانات لازم است. ما با داشتن مجوز رسمی جزوات چاپ شده در اختیار افراد قرار می دهیم. به زودی طرحی را اجرا خواهیک کرد که در آن در مورد بیماریهای مشترک انسان و دام در مقاطع مختلف تحصیلی ( دبستان و دبیرستان ) صحبت کرده و اطلاع رسانی کنیم. اطلاع رسانی در فضای مجازی هم بسیار موثر است.
گفتنی است حمید رضا سلطانی دانشجوی دامپزشکی دانشگاه کازرون و فعال حقوق حیوانات و عضو انجمن دوستداران حیوانات استان فارس است و عقیده دارد: مجازات افراد حیوان آزار و فرهنگ سازی دو دلیل هم برای برای ایجاد قانون حمایت از حیوانات است .
خانم امامی شهیدی موسس پناهگاه مهر مشهد:
شش سال است که شروع بکار کرده ایم. با توجه به اینکه حیوانات در اقلیت هستند و اهمیتی به آنها و مشکلاتشان داده نمی شود بر آن شدیم که کاری در این زمینه انجام دهیم.
من موسس پناهگاه هستم. بخشهای مختلفی در پناهگاه هست از جمله عقیم سازی، واکسیناسیون و درمان که هر یک مدیریت خود را دارد. ما تعدادی پرسنل ثابت داریم ولی اغلب افرادی که اینجا مشغول به کار هستند بطور افتخاری فعالیت می کنند. تعداد آنها ثابت نیست چون به دلیل تغییرات در زندگی ( مثل ازدواج یا تغییر مکان ) ناچار می شوند کار در این مرکز را ترک کنند.
خانم امامی در مورد اینکه مرکز شما چه حیواناتی را قبول می کند و هزینه های مرکز چطور تامین می شود می گوید:
در اینجا فقط از سگها نگهداری می کنیم که تعداد آنها تقریبا ۴۰۰ قلاده می باشد. هزینه ها تا حدی با کمکهای مردمی تامین می شود. در صورت ناکافی بودن، بقیه هزینه ها را خودم تقبل می کنم. هزینه تغذیه حیوانات زیاد است. اجاره پناهگاه بیشتر از یک میلیون تومان در ماه است و هزینه درمان حیوانات مصدوم را هم باید به آن اضافه کرد که شامل تستهای آزمایشگاهی و رادیولوژی، اعمال جراحی، دارو و پرستاری از حیوان و . . . است.
موسس پناهگاه مهر مشهد در مورد برخورد مردم اطراف میگوید:
یکی از مشکلات پناهگاه برخورد مردم است. در محل قبلی پناهگاه ما شاهد برخوردهای ناخوشایندی بودیم. مردم به صدای سگها خیلی اعتراض داشتند. عده ای پناهگاه را تخریب کردندو سگها را در بیابان رها کردند. محل جدید بهتر است ولی باز هم گاهی اعتراضاتی را شاهد هستیم.
خانم امامی در مورد عدم رعایت حقوق حیوانات و عدم آگاهی مردم از شرایط نگهداری از حیوانات و توسعه فرهنگ سازی و آشنایی بیشتر مردم با حیوانات گفت:
فرهنگ سازی باید از مهد کودک و دبستانها شروع شود و بچه ها با حیوانات آشنا شوند. اغلب خانواده ها بچه ها را از حیوانات می ترسانند و آنها را خطرناک یا عامل انتقال بیماری معرفی می کنند. باید روی تصور خانواده ها در این زمینه کار شود. اطلاع رسانی باید در همه همه مقاطع حتی دانشگاه ها هم انجام شود و فقط نحوه آن به سن هر گروه بستگی دارد.
سطح آگاهی عمومی باید افزایش یابد. بازدید از پناهگاهها بسیار موثر است. ما در اینجا حیوانات مصدوم زیادی داریم . در بازدید از پناهگاه افراد مشکلات حیوانات را از نزدیک می بینند و درد و رنج حیوان را کاملا حس می کنند. خدماتی را که به حیوانات ارائه می شود از نزدیک می بینند. از جمله عقیم سازی و اقدامات درمانی برای حیوانات مصدوم و بیمار و نگهداری و رسیدگی به حیوانات بی خانمان و آواره.
پناهگاه مهر مشهد
خانم فروغ امامی ادامه می دهد: اگر گروههای حمایت محیط زیست با هم همکاری کنند نتیجه آن موثر تر و فراگیر تر از فعالیت های فردی و گروههای کوچک است. بهتر است مردم ، حیوانات خود را از پناهگاهها بگیرند. این حیوانات عقیم شده اند واکسیناسیون آنها کامل است و در مقایسه با خدمات انجام شده هزینه خیلی کمی برای واگذاری حیوان، از فرد متقاضی دریافت می شود در حالیکه خرید حیوان از جاهای دیگر خیلی گرانتر بوده و واکسیناسیون و عقیم سازی هم هزینه خودش را دارد.
پناهگاه مهر مشهد جمعه ها ساعت ۱۰ صبح تا ۲ عصر بازدید عمومی دارد. مردم به طرق مختلف می توانند به پناهگاه کمک کنند . در بخش امداد رسانی نیاز به نیروهای بیشتری داریم چون همیشه تعداد زیادی حیوان مصدوم و آسیب دیده به این مرکز آورده می شوند. باید اینها را برای بررسی به دانشکده دامپزشکی بفرستیم تا تستهای آزمایشگاهی و رادیولوژی انجام شود و در صورت لزوم وقت عمل گذاشته شود. به کسانیکه احتیاج داریم که بتوانند رفت و آمدهای مکرر را انجام دهند . همچنین افراد می توانند در کارهای داخل پناهگاه کمک کنند.
آقای روزبهانی از حامیان موسسه حامیان طبیعت اصفهان:
آقای روزبهانی از خیرین و حامیان پناهگاه امید اصفهان می گوید: موسسه حامیان طبیعت اصفهان از سال ۱۳۹۰ بطور رسمی ثبت شد و کار حمایت از حیوانات و غذارسانی به سگهای آواره را انجام می داد. پناهگاه از بهمن ۱۳۹۳ شروع بکار کرد. زمینه کارش کنترل جمعیت سگهای اصفهان و فرهنگ سازی در زمینه عدم آزار حیوانات و مراقبت از آنهاست.
حیوانات مجروح و بیمار و تصادفی را به پناهگاه انتقال داده و در صورت نیاز عمل می شوند و مراحل لازم برای مداوای آنها انجام می شود. اعمال جراحی،عقیم سازی و واکسیناسیون در پناهگاه انجام می شود.
در پناهگاه فقط سگ نگهداری می شود ولی اگر گربه بیماری را هم بیاورند درمان می کنیم سپس او را به حامیان یا افراد متقاضی حیوان واگذار می کنیم.
آقای روزبهانی در مورد مدیریت و پرسنل پناهگاه می گوید:
مدیریت پناهگاه با خانم آقای حسینی است. پرسنل ثابت آن فقط دو نفر کارگر هستند. بقیه همکاران دوستداران و حامیان حیوانات هستند که با ما همکاری می کنند. تعداد آنها متغیر است بعضی روزها هیچکس بجز خانم حسینی در پناهگاه نیست.
اینجا به حیوانات بی سرپرست و آواره غذا داده، از آنها مراقبت می کنیم. عقیم سازی، واکسیناسیون و خدمات درمانی انجام می شود. ما یک مورد سگ داشتیم که بچه ها او را در آتش انداخته بودند و صورت حیوان کاملا سوخته بود. این سگ نژاد خاصی نداشت. او را به پناهگاه آوردیم و درمان کردیم با اینحال صورتش سوخته بود و پلک نداشت و ظاهرش ترسناک بود. اما شخصی خواهان سرپرستی او بود و اکنون زندگی خوبی دارد.
خبرنگار در مورد تامین هزینه های جاری پناهگاه می پرسد:
هزینه ها توسط کمکهای مردمی تامین می شود. البته شهرداری از ما حمایت می کند و مکان و ماشین را بطور رایگان در اختیار ما گذاشته است.
مدیر پناهگاه امید اصفهان از برخورد مردم اطراف گله می کند و می گوید که مشکلات زیادی در رابطه با اعتراض مردم داشته است ولی توضیح بیشتری به خبرنگار بیاباما ارائه نمی کند.
آقای روزبهانی در جواب این پرسش که راهکارهای شما برای ترویج رعایت حقوق حیوانات چیست توضیح می دهد:
فرهنگ سازی باید قدم به قدم و آرام انجام شود. ما نمی توانیم حقوق حیوانات را مثل یک آمپول، یکدفعه به مردم تزریق کنیم. خیلی از افرادی که اکنون جزو حامیان حیوانات هستند زمانی با سگ یا سایر حیوانات مشکل داشته اند و یا حتی متنفر بوده اند. پس از محبت یا روشن کردن افراد و توجیه آنها در مورد زندگی حیوان و اینکه او یک موجود زنده است و همان درد و ترس و رنجی که ما تجربه می کنیم را حس می کند دیدگاه بسیاری را تغییر داده است. نحوه ارتباطات بستگی به نوع جامعه دارد. روشهای فرهنگ سازی بسیار متنوع است و نمی توان آنرا محدود کرد.
پناهگاه حیوانات امید اصفهان
اینکار می تواند از طریق رسانه، فضای مجازی، بیلبورد، داستانهای کوتاه و غیره انجام شود. می توان تجربه های خود و دیگران را در این زمینه بازگو کرد. طرز بیان و روابط عمومی و نحوه ارائه مطلب به طرف مقابل خیلی مهم است. باید کاری کرد که افراد شرایط حیوان را درک کنند، درد و رنج و نیازهای او را حس کنند. تلاش زیادی می کنیم که افراد را ترغیب کنیم حیوان آزاری نکنند.
پناهگاه امید اصفهان دارای یک سایت اینترنتی است به آدرس: www.omidshelter.org
مصاحبه با خانم خدیجه دانش، مدیریت موسسه حامیان حیوانات مشهد:
خانم دانش کارشناس ارشد خدمات شهری و کارشناس خبره شهرداری می باشد و در پاسخ به سوال خبرنگار ما می گوید: فعالیت ما از سال ۱۳۹۳ با چند تن از دوستان که در زمینه تغذیه و رسیدگی به پرندگان و سایر حیوانات سابقه داشتند شروع شد. آنموقع برای تاسیس این موسسه تلاش کردیم. مدتی طول کشید تا اسم انتخاب شده برای موسسه به تایید رسید و سرانجام در خرداد ۱۳۹۵ شماره ثبت موسسه را دریافت کردیم.
خانم دانش در مورد مدیریت و پرسنل می گوید: مدیر عامل موسسه خودم هستم و سه نفر متخصص علوم جانوری در هیات مدیره داریم. برای حامیان و خیرین که در موسسه فعالیت می کنند کارت عضویت صادر می شود. این افراد مجاز به امداد ، تغذیه و حمل و نقل حیوانات هستند. اعضای این موسسه اقدامات مختلفی انجام می دهند. خدمات ما بر اساس اولویت ها به پنج دسته تقسیم می شود:
۱- امداد و نجات
۲- درمان
۳- غذا رسانی
۴- شستشو و کوتاه کردن مو ها
۵- حمل و نقل

مبنای کار ما فرهنگ سازی و نهادینه کردن فرهنگ مهربانی با حیوانات و رفتار صحیح و انسانی با آنهاست. این کار از طریق کتب ، نقاشی ، فیلم و گزارش انجام می شود. ما از علما و فقهای محترم درخواست کردیم که مسئله نجاست سگ را به رعایت تبدیل کنند. در قران نیز از سگ به خوبی یاد شده و آن را در شمار اصحاب کهف ذکر کرده یعنی او را به عنوان یک نفر به حساب آورده است. در سیره پیامبر و ائمه نمونه های بسیاری از مهربانی به حیوانات و منجمله سگ وجود دارد. اغلب پیامبران چوپان بوده اند و رابطه خوبی با سگ گله داشته اند. اگر سگ شکاری ، شکاری را برای صاحبش بیاورد ، آن شکار قابل خوردن است.
منظور ما این نیست که سگ یا هر حیوان دیگری در خانه ، تخت خواب یا سر سفره ما باشد میتوان او را در حیاط، باغ یا محوطه کارخانه ها و . . . اسکان داد. امروزه از سگ به عنوان کمک ، راهنما، نگهبان و امدادگر استفاده می شود و آنها دارای حقوقی هستند.
یک استفاده دیگر از حیوان در امر درمان است. حیوان درمانی طبق پروتکل علمی در سراسر جهان انجام می شود. و باعث کاهش اضطراب ، افسردگی ، غم و ترس و سایر اختلالات روحی می شود. لمس یک حیوان و برقراری ارتباط با احساسات دوستانه و بی شائبه باعث آرامش و تسکین می شود. این روش مانند طب سوزنی و گیاه درمانی و . . . نوعی درمان است.
حیوان دوستی از قدیم در فرهنگ ما وجود داشته. مثلا مادر بزرگ های ما همیشه ته مانده سفره را در حیاط و باغچه برای پرندگان می ریختند. با توجه به اینکه خلقت عالم از سر حکمت خداوند است و خلقت هیچ موجودی خارج از حکمت او نیست پس همه موجودات حق زندگی و برخورداری از امنیت و سلامت را دارند و ما نیز اجازه نداریم این حق را از آنها سلب کنیم، آنها را بکشیم یا به آنها آسیب بزنیم.
با توجه به پیشرفت علم پزشکی بسیاری از بیماریهایی که در گذشته از طریق حیوانات منتقل می شده امروزه قابل پیشگیری و درمان است. حیوانات امروزه واکسینه می شوند. حتی اگر حیوان مبتلا به بیماری لاعلاجی است باید او را با روشهای آرام و بیدرد از بین برد نه با روشهای دردناک و غیر انسانی. اسلام دین مهربانی است و همه جانداران باید از امنیت برخوردار باشند.
خدیجه دانش در مورد تامین هزینه ها می گوید: تامین هزینه ها از طریق کمک های مردمی است. کلینیکهای دامپزشکی هم حمایت می کنند و خدمات دامپزشکی را با هزینه های کمتری حساب می کنند.
کار ما با حیوانات مطابق با پروتکل های علمی است. در جمع آوری حیوانات ولگرد هیچ خشونتی اعمال نمی کنیم. وزارت کشور هم دستور به جمع آوری حیوانات داد نه کشتار آنها.
اگر حیوانی مجروح باشد او را درمان می کنیم. حامیان با دل و جان از او پرستاری می کنند. برنامه ما نگهداری از حیوانات بصورت پناهگاه نیست. البته ما محلهایی را برای حیوانات آسیب دیده و فلج و یا تحت درمان داریم که از آنها پرستاری می شود ولی در کل یک جای ثابتی را برای حیوانات در نظر نگرفته ایم و روی کمک افرادی که محوطه یا باغی دارند که بتوانند از حیوانی نگهداری کنند حساب می کنیم.
با موسسه حامیان حیوانات مشهد می توانید با ایمیل زیر در تماس باشید:
animalstead93@gmail.com
به نقل از : http://byabama.com/

ویرایش شد بوسیله کاربر پنجشنبه, 12 اُكتبر 2017 08:58:50 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)  | دلیل ویرایش: تصحیح غلط املائی

thanks 2 کاربر از Ghazaal.khp برای ارسال مفیدش تشکر کرده اند.
اطلاع رسانی
کاربران گرامی به منظور راهنمایی برای آپلود تصاویر و فایل، به انجمن "راهنمای آپلود تصاویر و فایل در انجمن" مراجعه نمایند.
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
رفتن به انجمن  
شما نمی توانید مطلب جدید در این انجمن ایجاد کنید
شما نمی توانید برای مطالب ارسالی پاسخ ارسال کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را حذف کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در مطلب ارسالی خود نظرسنجی ایجاد کنید
شما نمی توانید در این انجمن نظر دهید
طراحی (قالب، لوگو و بنر) اجرا و راه اندازی توسط گروه بهتاپ BehtopGroup.ir 09125117459