میهمان عزیز خوش آمدید! برای بهره‌مندی از تمام امکانات لطفا وارد حساب کاربری خود شوید ورود یا  ثبت نام .

اطلاع رسانی

Icon
Error

گزینه ها
مشاهده آخرین ارسال مشاهده آخرین ارسال خوانده نشده
Offline دکتر خادم پور  
#1 ارسال شده : پنجشنبه, 14 تیر 1397 08:10:44 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
دکتر خادم پور
امتیاز:
تاریخ عضویت: 29/05/1396(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 365
آقا
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
تشکرها: 394 بار
303 تشکر دریافتی در 205 ارسال
سلام دوستان
دوست عزیزی بانام A&A در صندوق پستی بنده سوالی به شرح زیر مطرح فرمودند :
سلام وقت بخیر من یک جفت طوطی برزیلی فیشر دارم وقتی خریدمشون یک تخم داشتن که به علت جابجایی متاسفانه دوتخمشونو خوردن و چندروز بعد باز تخم گذاشتن سه عدد، بعد از چندروز یکی از تخم ها رو بیرون انداختن و ماده روی دو تخم خوابید، قفسشون کوزه ست و پرنده نر به شدت در حال لونه سازی ، الان تقریبا ۳۰ روز میگذره که هیچ خبری نیست الان چند روزه ماده هم دیگه روی تخم ها نمیره ، لطفا کمکم کنید و بهم بگید الان باید چکار کنم؟
اما پاسخ ایشان :
دوست عزیزم ، ضمن خوش آمد گوئی به حضرتعالی و عذرخواهی بابت مطرح نمودن سوال شما درانجمن باید بنویسم که شناسائی طوطی فیشر از نظر جنسیت کار بسیار مشکلی است ، زیرا نوع نر وماده آنها از نظر ظاهر هیچ تفاوت خاصی ندارند و یا اگر هم دارند ؛ هنوز این تفاوتها کشف نشده ؛ اما علت مطرح کردن این مطلب از این بابت است که خدمتتان عرض کنم که به نظر بنده ، متاسفانه هردو پرنده شما ماده هستند و تخمهائی که ماده تون روی آنها مدتی خوابیده و بعد آنها را ترک کرده به این علت بوده که تخمها به احتمال زیاد فاقد نطفه بوده (یعنی عملا هرزبوده) و چون درون آنها جوجه ای وجود نداشته (که نمیدونم چگونه ؛ اما پرنده ها میتونن وجود یاعدم وجود جوجه درون تخمها را احساس کنند و درصورت نبود جوجه درون آنها معمولا تخمها را ترک میکنند و نهایتا هم آنها را ازبین میبرند و یا حتی میخورند) .
اینه که به شما توصیه میکنم که اگر تخمها را دور نریختین ؛ یکی و یا همه آنها را از نظر وجود یا عدم وجود جوجه و یا حتی لکه خون (البته با شکستن تخمها) مورد بررسی قرار دهید و اگر جوجه یا لکه خون ویا حتی تشکیل عروق (رگها ) را مشاهده نکردین ؛ به این نتیجه میرسیم که هردوپرنده شما ماده هستند و یکی از آنها باید با یک نر عوض شود .
اما اگر جوجه ویا لکه خون و یا تشکیل عروق را مشاهده فرمودین ؛ آنوقت بایستی موارد دیگر را با هم بررسی کنیم که ببینیم مشکل از کجاست .
لازم به ذکر میدونم که درطوطی سانان اگر هردو پرنده از یک جنس هم باشند (هردو نر ویا هردو ماده ) یکی از آنها ادای جنس مخالف را درمی آورند و از دید ناظری ازبیرون به نظر میرسد که نرو ماده هستند یعنی عملا ادای جفتگیری را هم در می آورند که بسیاری اوقات همین مسئله نگهدارندگان را به اشتباه می اندازد و اینه که بررسی تخمها از نظر وجود علائمی از جوجه داشتن ویا نداشتن اجتناب ناپذیر است و باید حتما انجام شود .
بزرگترین نامردمی آنست که شعله های عشق را درموجودی که قصد دوست داشتنش را ندارید ؛ روشن کنید .
thanks 1 کاربر از دکتر خادم پور برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
اطلاع رسانی
کاربران گرامی به منظور راهنمایی برای آپلود تصاویر و فایل، به انجمن "راهنمای آپلود تصاویر و فایل در انجمن" مراجعه نمایند.
Offline A&A  
#2 ارسال شده : پنجشنبه, 14 تیر 1397 12:29:54 ب.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
A&A
امتیاز:
تاریخ عضویت: 13/04/1397(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 2
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
2 تشکر دریافتی در 2 ارسال
ممنون از توضیحاتتون، این دوتا همیشه به دهن هم غذا میدن البته فقط نر به ماده غذا میده و همیشه جفتگیری انجام میدن، من تخم ها رو شکستم و خراب شده بودن کاملا بهم ریخته بودن ، نر همیشه درحال لونه ساختن و خیلی کم داخل لونه میرفت ولی ماده همیشه داخل لونه بود ، من لونه رو برداشتم و یه قطره ویتامین براشون گرفتم تا ده روز بریزم توی ابشون، نظرتون چیه جناب؟
thanks 1 کاربر از A&A برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
Offline دکتر خادم پور  
#3 ارسال شده : پنجشنبه, 14 تیر 1397 02:58:40 ب.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
دکتر خادم پور
امتیاز:
تاریخ عضویت: 29/05/1396(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 365
آقا
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
تشکرها: 394 بار
303 تشکر دریافتی در 205 ارسال
سلام A&A ی عزیز
این که پرنده های شما چند روز بعد دوباره تخم گذاشتند یکی از دلایل بسیار قوی برای ماده بودن هر دوی آنهاست . زیرا جز درمورد برخی پرندگان (مثل قمری الماسی که تو ایران به اسم کبوتر چینی اونو میشناسن) فاصله بین دوسری تخمگذاری بسیار بیشتر از چند روز است و به احتمال زیاد پرنده دوم که شاید نقش نر را بازی میکند ؛ سه تخم بعدی را گذاشته است و اون یکی ماده تون که هم ماده است و هم توی این داستان نقش ماده رو بازی میکنه روی تخمهای هرز (بدون نطفه ) خوابیده و بالمآل جوجه ای تشکیل نشده و تخمها هم خراب شده اند .
اما امیدوارم تمام فرضیات بنده غلط باشه و پرنده فروش برای جلب مشتری (یعنی شما) چند تا تخم یه پرنده دیگه رو به لونه اینا اضافه کرده که راحت تر و احیانا آنها را گرانتر بفروشد و پرنده ماده تون هم که دوران تولک را میگدرانده روی آنها خوابیده و همانطور هم که نوشتید ، آن تخمها هم درزمان جابجائی آنها شکسته است و بعد از چند روز ماده تخمهای خودش را توی لانه گذاشته و روی آنها خوابیده که البته جوجه ای درنیامده که به نظر من درشرایط فعلی که هوابسیار گرم است و با احتمال نزدیک به یقین داخل لانه از هوای بیرون هم گرمتراست ؛ تخمها که باید در درجه حرارت حدود 35 تا 37 درجه قرار داشته باشند دراثر گرمای بیش از اندازه خراب شده اند ؛ اینه که بهتون توصیه میکنم که اگر محل نگهداری آنها گرم است و یا جائی هستند که اطرافشون سرو صدا و رفت وآمد زیاد است و یا گربه و سگ و کلاغ و ....... رفت وآمد دارند ؛ قفس رو به محلی دیگر که شرایط محیطی مناسب تری دارد منتقل کنید .
دادن ویتامین هم کار بسیار خوبیه ؛ اما دردادن قطره ویتامین هم زیاده روی نکنید و بعد از ریختن ویتامین هم به فاصله زمانی دوسه ساعت بعد حتما تیوب آبشون رو تخلیه کرده ؛ شسته و با آب پرکنید زیرا تیوب آب حاوی ویتامین محیط بسیار مناسبی برای رشد باکتریهاست . موفق باشین
بزرگترین نامردمی آنست که شعله های عشق را درموجودی که قصد دوست داشتنش را ندارید ؛ روشن کنید .
Offline A&A  
#4 ارسال شده : پنجشنبه, 14 تیر 1397 08:11:16 ب.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
A&A
امتیاز:
تاریخ عضویت: 13/04/1397(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 2
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
2 تشکر دریافتی در 2 ارسال
ممنون از شما که وقتتون رو برای من گذاشتید، یک دنیا ممنون، امیدوارم هردو ماده نباشن، فقط من در مورد نر ندیدم که پشتش بزرگ شده باشه ولی ماده برای هر تخم بزرگی پشتش رو میدیدم، احتما داره که پنج تخمه باشه و به اجبار بقیه تخم ها رو بعد از جابجایی گذاشته؟ و آخرین سوال احتمال داره هر دو ماده باشن و جفت گیری کنن و.... ولی اونی که نقش نر رو بازی میکنه اصلا تخم نذاره؟
thanks 1 کاربر از A&A برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
Offline دکتر خادم پور  
#5 ارسال شده : شنبه, 16 تیر 1397 07:54:28 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
دکتر خادم پور
امتیاز:
تاریخ عضویت: 29/05/1396(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 365
آقا
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
تشکرها: 394 بار
303 تشکر دریافتی در 205 ارسال
سلام دوست بزرگوارم
درموردجواب به سوال شما ، عملا هم بلی است وهم خیر . خیر از این جهت که اگر ماده باشه ؛ حتما و لاجرم تخمگذاری خواهد کرد . بلی از این جهت که ممکن است ؛ همین داستانی باشه که به نظر خودتان رسیده (یعنی پنج تخمه بودن ماده ) و یا همان نظر من باشد که پرنده فروش تخم پرنده دیگری را درلانه اینها قرار داده باشد .
اما از بابت علائم ظاهری پرنده ها درزمان تخمگذاری و یا کمی قبل از تخمگذاری ؛ بعضا هیچ علامتی دیده نمیشود و یا برخی اوقات علائمی ظاهر میشود که به راحتی قابل احساس است و معمولا از پرنده ای به پرنده دیگر میتواند کاملا متفاوت باشد . بهتر میدونم که نقل قولی داشته باشم از سایت پارسی پت که مینویسد :
پاراکیت ها طوطی هستند و طوطی ها هم جزء پرندگانند. پرندگان اصطلاحا حامله نمی شوند و تولید مثل آنها از طریق تخم گذاری می باشد. حدودا 3 هفته طول می کشد که تخم به طور کامل در بدن شکل گیرد ؛ اما به این دوره حاملگی گفته نمی شود. آنها ظاهرشان در دوران تخم گذاری همانطور به نظر می رسد که در دیگر اوقات هستند. به عبارت دیگر اینگونه نیست که پرندگان در هنگامی که تخم در بدنشان است یک بطن ( ناحیه شکم) بزرگ داشته باشند تا نشان دهند که تخم ها در راه هستند. پوسته ی تخم درست قبل از زمانی که تخم میخواهد گذاشته شود شکل میگیرد ، پس یک ماده ی تخم گذار حالتی شبیه انسان را در ظاهر از خود نشان نمی دهد.
برندگان هنگام تخم گذاری شاداب تر ، محرک تر و بازیگوش تر میشوند نه بی حالتر و ساکت. اگر لانه ای برای تخم گذاری داشته باشند وقت بیشتری را در آن برای آماده سازی آن بخرج می دهند و نسبت به محیط حس حفاظت بیشتری دارند. اگر پرنده ی نر وجود داشته باشد شروع به غذا دادن به ماده می کند.
یک پاراکیت با شکم متورم نشان دهنده ی یک پرنده که آماده برای تخم گذاری است نمی باشد. ممکن است به خاطر منع غذائی غذایی ( معمولا پرندگانی که تنها از دانه ها تغذیه میکنند) باشد و یا وجود یک تومور.
بزرگترین نامردمی آنست که شعله های عشق را درموجودی که قصد دوست داشتنش را ندارید ؛ روشن کنید .
thanks 1 کاربر از دکتر خادم پور برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest
رفتن به انجمن  
شما نمی توانید مطلب جدید در این انجمن ایجاد کنید
شما نمی توانید برای مطالب ارسالی پاسخ ارسال کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را حذف کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در مطلب ارسالی خود نظرسنجی ایجاد کنید
شما نمی توانید در این انجمن نظر دهید
طراحی (قالب، لوگو و بنر) اجرا و راه اندازی توسط گروه بهتاپ BehtopGroup.ir 09125117459