میهمان عزیز خوش آمدید! برای بهره‌مندی از تمام امکانات لطفا وارد حساب کاربری خود شوید ورود یا  ثبت نام .

اطلاع رسانی

Icon
Error

گزینه ها
مشاهده آخرین ارسال مشاهده آخرین ارسال خوانده نشده
Offline Mari  
#1 ارسال شده : چهارشنبه, 15 مه 2019 08:35:54 ب.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
Mari
امتیاز:
تاریخ عضویت: 15/05/2019(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 1
ایران (جمهوری اسلامی)
با سلام و احترام
عروس هلندی را خریداری کردیم بدون جفت بعد از ٣هفته اولین تخم خود را گذاشت و ما تازه متوجه شدیم ماده است و روی تخم های خود میخوابد به حدی که خیلی کم از لانه خود بیرون می اید,ایا بدون جفت میتوانند تخم گذاری کنند؟
آیا این تخم نطفه دارد؟
ایا کمتر از لانه خارج میشود بیماری نمیگیرد؟
ایا لازم است در این شرایط برای او جفت خریداری کرد؟
اطلاع رسانی
کاربران گرامی به منظور راهنمایی برای آپلود تصاویر و فایل، به انجمن "راهنمای آپلود تصاویر و فایل در انجمن" مراجعه نمایند.
Offline دکتر خادم پور  
#2 ارسال شده : پنجشنبه, 16 مه 2019 08:41:22 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
دکتر خادم پور
امتیاز:
تاریخ عضویت: 20/08/2017(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 256
آقا
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
تشکرها: 359 بار
258 تشکر دریافتی در 162 ارسال
سلام ماری عزیز
قبل از هرمطلبی ورودتان به انجمن را خوش آمد میگویم .
اما بعد از اون به ترتیب درحدتوان به سوالاتتون پاسخ میدم .
قبل از هرچیز باید بگم که همه پرنده ها بدون جفت وجفتگیری میتوانند تخمگذاری کنند که همین مطلب بعنوان یکی از تجارتهای بزرگ جهانی مورد استفاده انسانها قرار گرفته است و همانطور که میدانیم روزانه میلیونها تخم مرغ خانگی در مرغداریهای سراسر جهان استحصال و نگهداری و حمل میشود و نهایتا هم به فروش میرسد و طبیعتا عروس هلندی هم از این قاعده مستثنی نیست و میتواند بدون جفت هم تخمگذاری نماید .
اما این که آیا تخمها دارای نطفه هستند یا نه ؟ مطلبی است که به نظرم بعید به نظر میرسد ولی احتمال بسیار ضعیفی وجود دارد که شاید هم نطفه داشته باشند و یا حداقل یکی دوتا از تخمها (که البته شما تعداد آنها را مرقوم نفرموده اید) دارای نطفه باشند . یعنی این پرنده قبل از اینکه توسط شما خریداری شود درزمانی که با بقیه عروس هلندی ها نزد فروشنده و یا تولید کننده قبلی بوده است برای خودش جفتی اختیار کرده بوده و طبعا با جفت سابقش جفتگیری کرده و البته شما هم تاریخ خرید رو کمی اشتباه کرده باشید و مثلا دوهفته پیش پرنده را خریده باشید و با چنین فرضیاتی ممکن است تخمها و یا یکی دوتای آنها (البته اگر بیشتر از یکی باشند) بارور باشند و به جوجه تبدیل شوند .
لانه خوابی عروس هلندی تان هیچ مشکلی برای سلامتی اون بوجود نمیاره و اتفاقا یکی از نیازهای بسیار مبرم پرنده های ماده است که باید برآورده شود و معمولا هم بعد از یکی دوهفته از شروع لانه خوابی اگر تخمها دارای جوجه نباشند (بدون نطفه باشند و یا جوجه هایش به هردلیلی تلف شده باشند) لانه خوابی پایان می پذیرد و یا به عبارتی دیگر پرنده به لانه خوابی و مواظبت از تخمها ادامه نمیدهد . هرچند که دربعضی از پرنده های جوان و بعضا برخی از آنها که کمی خنگ تر از حد معمول میباشند این لانه خوابی همچنان ادامه می یابد اما دراکثر مواقع آنها خودشان پوچ بودن تخمها را احساس میکنند و دیگر روی آنها نمیخوابند . این است که شما تاریخ شروع لانه خوابی را یادداشت بفرمایید و اگر بعد از حداکثر چهار هفته جوجه ای درنیامد و درصورتی که ماده همچنان به لانه خوابی ادامه میدهد تخمها را بردارید و بیرون بیندازید .
درمورد خریدن جفت هم باید بنویسم که حتما این کار را انجام بدهید اما اگر عروستان دستی است احتمال دارد که بعد از خرید جفت در رابطه اش با شما دچار اختلال شده و یا حتی کلا از حالت دستی بودن خارج شود .
اگر تصمیم به خرید جفت دارید بهتر است که فعلا کمی صبر پیشه کنید که وضعیت این سری تخم به انتها برسد و اگر جوجه ای درنیامد و بعد از چهار هفته تخمها را برداشتید آن موقع نسبت به خرید یک پرنده نر اقدام فرمایید . زیرا اگر این تخمها دارای نطفه باشند نر جدید نسبت به خوابیدن روی تخمها هیچ همکاری نخواهد کرد و بعلاوه به ماده هم اجازه نمیدهد روی تخمها یش بخوابد و این است که بهتر است تا تعیین سرنوشت این تخمها فعلا دست نکه دارید .
البته اگر تخمها (احیانا) به جوجه تبدیل شوند و حتی چهار پنج جوجه هم به دنیا بیایند ماده شما به تنهایی میتواند آنها را بزرگ کند و هیچ مشکلی از این بابت نیست ونخواهد داشت . پس بنابراین میتوان برای خرید جفت صبر کرد .
موفق باشد ..........
بزرگترین نامردمی آنست که شعله های عشق را درموجودی که قصد دوست داشتنش را ندارید ؛ روشن کنید .
Offline دکتر خادم پور  
#3 ارسال شده : يكشنبه, 19 مه 2019 09:57:19 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
دکتر خادم پور
امتیاز:
تاریخ عضویت: 20/08/2017(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 256
آقا
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
تشکرها: 359 بار
258 تشکر دریافتی در 162 ارسال
سلام دوستان
همراه خوب جدیدمان (خانم سحر) طی پیام خصوصی درمورد عروسشان مطالبی را مرقوم فرموده اند و با اجازه از ایشان عین مطالب ایشان و پاسخهای بنده درزیر کپی میگردد :

سلام آقاي دكتر
صبحتون بخير
من حدود ٨ ماه پيش يه عروس هلندي خريدم از يكي از دوستام. اولش خيلي بداخلاق و وحشي بود و اصلا اجازه نزديك شدن به من و همسرم نميداد. بعد از مدتي با همسرم رابطش خيلي خوب شد ولي با من اصلا خوب نبود. ولي اين اواخر رابطش با منم خيلي خوب شد و كلا اروم شد. رفتاراي جفت گيري از خودش نشون ميداد، بيحال شده بود و مدفوعش ابكي بود. بردمش پيش دامپزشك ، گفت طبيعيه و فقط قطره ويتامين داد بهش. اما همون شب به شدت گوشه گيري ميكرد و دنبال جاي دنج بود كه همسرم خونشو اورد براش نصب كرد.بعد از مدتي بيرون نميومد و نسبت به ما حالت تدافعي داشت كه من متوجه شدم تخم گذاشته .الان به نظرم يه تخم ديگه هم داره و من خيلي نگرانشم، چون از لونش بيرون نمياد ، رفتارش خيلي عرض شده و ميترسم ضعيف بشه. غذا هم كلا قبلا فقط تخم كتان و ارزن ميخورد ، ما براش غذاي اماده طوطي كه مخلوط دونه ها و ويتامين هست گرفتيم، ميوه هم سعي كرديم بهش بديم اما نميخورد. به نظرتون چيكار بايد بكنم؟ خيلي منو نگران خودش كرده

پاسخ بنده :
سلام
آبکی شدن مدفوع عروس هلندی معمولا زمانی که آماده تخمگذاری میشود کاملا طبیعی است که احتمالا جهت سهولت در دفع تخم اتفاق می افته . بنابراین هیچ جای نگرانی نیست . ضمنا دراین مواقع مدفوع حجیم و جهنده و بدبو هم میشه (علاوه برآبکی شدن) . فقط یادتون باشه در این شرایط به هیچ عنوان ویتامین (مولتی ویتامین) و سبزیجات و میوه جات را در منع غذائی غذایی عروستون قرار ندین زیراکه باعث وخامت اوضاع میشود و حتی تخمه آفتابگردان را هم بهتر است از جیره غذاییش حذف کنید و فقط از ارزن برای تغذیه اش استفاده کنید .
در این شرایط پرنده ها معمولا عصبی هستند و پرنده هایی هم که دستی شده اند (مثل عروس شما) دوباره به حالت قبل (توحش) برمیگردند . نگران نباشید بعد از لانه خوابی که به زودی تمام میشود دوباره به حالت قبل بر میگردد ودرمورد لانه خوابی اونم نگران نباشید . برایش مشکلی بوجود نخواهد آورد .
اگر مایلید که براتون جوجه بیاره باید برایش نری بخرید که باهم جفت خواهند خورد و براتون جوجه هم خواهند آورد ولی باید با شرایط دستی شدن اون کلا خداحافظی کنید . یعنی اگر برایش جفت بگیرید دیگه نیازی ندارد که با شما باشد و به احتمال زیاد ارتباظش را با شما قطع میکند و یا بسیار بسیار کمرنگ میشود .
لطفا منبعد سوالاتتون (اگر داشتین) رو در انجمن مطرح بفرمایید شاید به درد یکی دیگه هم بخوره . ممنون
وایشان مرقوم فرموده اند :
خيلي ممنون از راهنماييتون
فقط ببخسيد اگر جفت براش نگيرم اذيت نميشه؟ چون من وقت رسيدگي بهشونو ندارم.
و اينكه بعد از خوب شدنش اگر به جز ارزن و تخم كتان چيزي نهورد ميتونم بهش ويتامين بدم؟

پاسخ بنده :
سلام
اگر براش جفت نگیرید عملا اونو تحت ظلم قرار دادین . زیرا این خواسته غریزی هر حیوانی است که بخواهد خانواده تشکیل دهد و این طفل معصوم هم چنین خواسته ای را دارد و عملا دست شما اسیر شده و از این خواسته اش هم محروم است . به نظر من همین که او را اسیر نموده ایم کافی است . بعد از لانه خوابی هم که رنگ وقوام مدفوعش طبیعی شد دادن مولتی ویتامین و سبزیجات و میوه جات و سبزیجات و تخمهای چرب مثل (تخمه آفتابگردان) اشکالی ندارد.

درجواب بنده نوشته اند :
خيلي ممنون بابت راهنمايي كاملتون، من هم نميخوام بهش ظلم كنم و براش حتما جفت ميگيرم.
ممنون ميشم اگر خودتون سوال وپاسخ تو انجمن كپي كنيد.
با سپاس فراوان
بزرگترین نامردمی آنست که شعله های عشق را درموجودی که قصد دوست داشتنش را ندارید ؛ روشن کنید .
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest (3)
رفتن به انجمن  
شما نمی توانید مطلب جدید در این انجمن ایجاد کنید
شما نمی توانید برای مطالب ارسالی پاسخ ارسال کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را حذف کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در مطلب ارسالی خود نظرسنجی ایجاد کنید
شما نمی توانید در این انجمن نظر دهید
طراحی (قالب، لوگو و بنر) اجرا و راه اندازی توسط گروه بهتاپ BehtopGroup.ir 09125117459