میهمان عزیز خوش آمدید! برای بهره‌مندی از تمام امکانات لطفا وارد حساب کاربری خود شوید ورود یا  ثبت نام .

اطلاع رسانی

Icon
Error

گزینه ها
مشاهده آخرین ارسال مشاهده آخرین ارسال خوانده نشده
Offline Hoji  
#1 ارسال شده : شنبه, 22 ژوئن 2019 01:19:18 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
Hoji
امتیاز:
تاریخ عضویت: 22/06/2019(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 1
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: بیرجند
با سلام خدمت شما و ممنون از پاسخگویی تون که کمک شایاتی میتونه باشه برای امثال من که در شهرستانی هستم که پرنده فروش هایی هستند که کمترین دانش نسبت به پرنده رو دارن.
من یک جفت عروس گرفتم یکسال پیش بعد چند ماه دو عدد تخم گذاشتن ولی باز نکردن که دلیلشم فهمیدم ضعیف بودن جفت بخاطر تقویت نکردن شون بود. بعد اینکه تخم ها رو برداشتم بهشون رسیدم از تخم مرغ و کتان و البته از اونی که جفت رو گرفتم گفت گلاب بریزم توی آبشون که استرسی نشن منم میریختم یعتی همیشه میریختم بعد یک ماه و نیم که از تخمگذاری اولشون گذشته بود شاهد جفت گیریشون بودم و جابه جاشون کردم که جای آرومی ببرمشون و بعد چند روز از جابه جایی تخم گذاشت اینبار یک عدد ولی این یکی رو باز کردن و بزرگش کردن بعد 27روز برداشتمش و خودم با سرنگ سرلاک میدادم بهش بعد مدتی دیدم ماده ضعیف شده و مدفوع آبکی داره بردم پیش دامپزشک گفت بابات تخم گذاریش بوده و مولتی ویتامین داد و خوب شد. الان 6ماه هست لونه شونو بزرگ کردم یعنی 1.5متر ارتفاع و عرض70و طول100ساانت یک عدد شاخه درخت هم گذاشتم داخل قفس و لونه شونو هم 80طول و ارتفاع و عرض45سانت درست کردم. و در همون مکان قبلی که بودن رفت و آمدم هم خیلی کمتر شده دمای اتاق رو هم من 30 درجه نگه داشتم نمیذارم سرد بشن.
ولی از اون موقعی که آوردمشون داخل این قفس دیگه شاهد جفتگیریشون نبودم با اینکه زیادم بهشون کاری نمیگرفتم فقط اندازه ی تعویض اب و غذا میومدم پیششون و از همه مهم تر کمتر میرن داخل لونه شون اوایل نور میرفت داخل لونه الان جلوی نور رو گرفتم و الان میرن تو لونه ولی زودی میان بیرون قبلا نزدیکشون میشدم توی لونه های قبلی ماده زودی میرفت تو لونه الان دیگه اون کار رو نمیکنه چند بار وقتی که دید نسبت به لونه نداشتن رفتم وداخل لونه رو نگاه کردم پر ریخته بود که انگار میرفتن داخل لونه و مدتی داخل لونه بودن. ولی تخم نمیذارن. البته اینو بگم از موقعی که تخم گذاشتن دفعه دوم و بازش کردن من دیگه بهشون گلاب ندادم ولی کف دریا. آجر معدنی. قطر مکمل تشکیل شده از مولتی ویتامین +کلسیم+آ د 3 آی و در کنارش هفت تخم و ارزن و کتان و هفته ای دوبار تخم مرغ و جوانه گندم ذرت و سبزیجات و سیب و گلم بروکلی و تخم آفتاب گردان میدم. ولی اثری از جفت گیری نمیبینم هر از گاهی میام میبینم ماده داخل لونه هست و وقتی میرم توی اتاق بلافاصله از لونه میاد بیرون. رنگ مدفوعشون هم سبز رنگ هستش و مقداری از مدفوع آهکی
اطلاع رسانی
کاربران گرامی به منظور راهنمایی برای آپلود تصاویر و فایل، به انجمن "راهنمای آپلود تصاویر و فایل در انجمن" مراجعه نمایند.
Offline دکتر خادم پور  
#2 ارسال شده : شنبه, 22 ژوئن 2019 07:09:50 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
دکتر خادم پور
امتیاز:
تاریخ عضویت: 20/08/2017(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 201
آقا
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
تشکرها: 342 بار
234 تشکر دریافتی در 140 ارسال
سلام Hoji عزیز
دوست عزیز علایمی را که درآخر نوشته اید (مدفوع سبز و آبکی وجهنده ) نشانه شروع تخمگذاری است . بنده فکر میکنم که ماده شما که جدیدا ساکن لانه شده ؛ درحال آماده شدن برای تخمگذاریه . اما اینکه چرا جفتگیری آنها را ندیده اید و چرا تخمگذاری آنها مدتی به تاخیر افتاده است ؛ هم میتواند ناشی از جابجایی آنها و عدم وابستگی و یا به عبارتی احساس امنیت در محل و خانه ولانه جدید بوده وهست (این امری کاملا طبیعی است و برای خودماهم به راحتی اتفاق می افتد : برای مثال : زمانی که خانه مان عوض میشود (با آنکه میدانیم که چرا این اتفاق افتاده است و خودمان چنین تصمیمی گرفته ایم و ..... بازهم )تامدتی شبها به راحتی نمیخوابیم و اگر مثلا شب بخواهیم درمنزل جدید جابجا شویم حتما بایستی چراغ را روشن کنیم ؛ درصورتیکه درخانه قبلی مان به راحتی و با چراغ خاموش این جابجایی ها را انجام میدادیم و درمجموع مدتی زمان لازم است که به این خانه ومحیط آن که شاید بهتر و یا حتی بزرگتر از خانه قبلی مان باشد ؛ عادت کنیم . حال این مطلب را با وضعیت پرنده ها که با مدیریت غریزه شون و نه تفکر واستدلال امورات خودرا میگذرانند مقایسه کنید و به راحتی میتوان به این نتیجه رسید که مدتی دچار پریشانی باشند و این پریشانی با آمادگی برای بچه دارشدن کمی منافات دارد و حتما باید تا مدتی به تعویق بیفتد .
اما لازم است که دومطلب را هم یادآور شوم در شرایطی که یکی از دو پرنده شما مدفوع آبکی (اسهالی) دارند به هیچ عنوان به آنها ویتامین ندهید و سبزیجات و میوه ها را هم از جیره غذایی آنها حذف کنید حتی تعدادی از اساتید امر توصیه میکنند که حتی تخمه آفتابگردان را هم حذف کنیم . و مورد دوم هم این که اگر لانه چوبی و یا ام دی اف گذاشته اید که معمولا کف آنها صاف است ؛ حتما کمی آنرا نسبت به افق کج تعبیه کنید که همیشه تخمها دریک طرف لانه جمع شوند . البته تنها حدود نیم تا یک درجه نسبت به افق مورب(کج) باشند .
درمورد استفاده از گلاب هم هیچ نظری و تجربه ای ندارم و هیچ توصیه خاصی نیز ندارم . اگر ازاستفاده از آن سابقه خوبی دارید ؛ استفاده کنید .
بزرگترین نامردمی آنست که شعله های عشق را درموجودی که قصد دوست داشتنش را ندارید ؛ روشن کنید .
thanks 2 کاربر از دکتر خادم پور برای ارسال مفیدش تشکر کرده اند.
Offline Hadimosafer  
#3 ارسال شده : دوشنبه, 08 ژوئيه 2019 01:37:27 ب.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
Hadimosafer
امتیاز:
تاریخ عضویت: 08/07/2019(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 2
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: مشهد
تشکرها: 1 بار
3 تشکر دریافتی در 1 ارسال
سلام من یک جفت عروس خریدم دو روزه اصلا جفتگیری نمیکنن فقط گاهی وقتا دهان همدیگه غذا میدن. آیا راه حلی داره؟ اصن اینا جفت هستن یا جدا کنمشون چند روز از هم بعد جفت بندازم. کمکم کنین ممنون.
Offline دکتر خادم پور  
#4 ارسال شده : سه شنبه, 09 ژوئيه 2019 09:14:25 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
دکتر خادم پور
امتیاز:
تاریخ عضویت: 20/08/2017(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 201
آقا
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
تشکرها: 342 بار
234 تشکر دریافتی در 140 ارسال
سلام دوست گرامی
به انجمن خوش آمدین .
این که اونا جفت هستند یانه ؟ بستگی به این داره که اونا رو از جای مطمینی خریده باشید و در دراز مدت هم با جوجه های سالم به دنیا آوردن این مطلب مورد تایید قرار بگیره .
اما درمورد تشویق اونا به شروع پروسه بچه دارشدنشون هم باید بنویسم که متاسفانه از این بابت کار چندانی نمیشود انجام داد و این داستان موردی است که تنها به غریزه خود پرنده ها بر میگرده که چه زمانی به این باور برسند که میخواهند دست به زاد آوری بزنند . هرچند که تعدادی عقیده دارند که با دادن برخی دانه ها و یا مواد خوراکی خاص میشود این پروسه رو جلو انداخت که البته از نظر من زیاد مناسب نیست ؛ زیرا هرگونه دخل وتصرف در این روند غریزی میتواند باعث مشکلاتی شود که بعدا باعث پشیمانی گردد و بنابراین بهترین کار آنست که متعارف ترین راه نگهداری از آنها را انجام دهیم که خودشان تحت تاثیر غریزه هاشون که معمولا هم کمتر دچار خطا میشود ؛ به این مهم بپردازند . تنها ذکر این نکته را لازم میدانم که اگر درقفس محل مناسبی برای تخمگذاری(لانه مناسب) وجود نداشته باشد ؛ معمولا جفتگیری هم نمیکنند ؛ بنابراین تنها وظیفه شما اینه که لانه مناسبی در قفس تعبیه کنید و بقیه ماجرا را به خودشان محول کنید .
درمورد جفت اندازی هم باید بنویسم که این مطلب معمولا برای قناری و پرندگان آوازه خوان صدق میکند که اگر نر وماده دایما پیش هم باشند ؛ نر دیگر به نحو شایسته ای آوازه خوانی نمیکند و معمولا پرنده بازان تنها جهت جفتگیری و زاد آوری مدت کوتاهی آنها را درکنار هم قرار میدهند که اصطلاحا جفت اندازی خوانده میشود . درمورد عروس هلندی و کلا طوطی سانان اگر این کار انجام شود ؛ یعنی نر وماده را از هم جدا کنیم ؛ پرنده نر چنان سر وصدایی راه می اندازد که درمورد عروس هلندی تا شعاع پنجاه یا صد متری آلودگی صوتی غیر قابل تحملی ایجاد میکند و بهتر است که اگر مایل به درگیری با در وهمسایه نیستید ؛ هرگز این کار را نکنید .
بزرگترین نامردمی آنست که شعله های عشق را درموجودی که قصد دوست داشتنش را ندارید ؛ روشن کنید .
thanks 3 کاربر از دکتر خادم پور برای ارسال مفیدش تشکر کرده اند.
Offline Hadimosafer  
#5 ارسال شده : سه شنبه, 09 ژوئيه 2019 01:45:01 ب.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
Hadimosafer
امتیاز:
تاریخ عضویت: 08/07/2019(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 2
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: مشهد
تشکرها: 1 بار
3 تشکر دریافتی در 1 ارسال
ممنونم دکتر جان من عاشق پرنده هسم انشاالله که بتونم نگهداری خوبی داشته باشم ازشون. تشکر بابت وقتی ک گذاشتید.
thanks 3 کاربر از Hadimosafer برای ارسال مفیدش تشکر کرده اند.
Offline Fateme  
#6 ارسال شده : يكشنبه, 08 دسامبر 2019 11:15:28 ب.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
Fateme
امتیاز:
تاریخ عضویت: 08/12/2019(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 1
خانوم
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
تشکرها: 1 بار
من یه جفت عروس هلندی دارم که قبل از این که بخرمشون برای اولین بار تخم کردن وما فکر کردیم جوجه ندارن بهد تخم هاشکست و فهمیدیم جوجه داشتن دیگه تخم نگذاشتن لونشو سقف هم نداره یه مدت مولتی ویتامین می دادم که دیگه نمی دم بهشون ارزن با کمی کتان و تخمه میدم. چیکار کنم تخم کنه؟😢😭😫😤
Offline Ghazaal.khp  
#7 ارسال شده : دوشنبه, 09 دسامبر 2019 09:48:51 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
Ghazaal.khp
امتیاز:
تاریخ عضویت: 27/08/2017(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 76
ایران (جمهوری اسلامی)
تشکرها: 303 بار
99 تشکر دریافتی در 63 ارسال
سلام فاطمه خانم
کمی صبر کنید تا به محل جدید خو بگیرن . البته تخم خواهند گذاشت ؛ یعنی درحقیقت پرنده ها درجاهایی که درآن محل ها احساس عدم امنیت کنند به هیچ عنوان وقت و انرژی خود را صرف نمیکنند و معمولا درزمانهایی که محل زندگی شان تغییر میکند تا زمانی که این موضوع برایشان جا نیفتاده برای زادآوری اقدام نمیکنند .
البته مطلب دیگری هم مرقوم فرموده اید که آن هم برای تخمگذاری بسیار اهمیت دارد و آن هم امنیت لانه شان است که نوشته اید لانه سقف ندارد ؛ اگر تمایل دارید که تخمگذاری و زادآوری کنند حتما باید لانه جدیدی برایشان تهیه کنید که درآن امنیت کامل داشته باشند و آنها درلانه ای احساس امنیت میکنند که زمانی که درون لانه هستند جایی را نبینند و به خیال خودشان وقتی آنها جایی را نمیبینن خب طبیعیه که دیگران هم آنها را نمیبینند ؛ مانند داستان کبک هاست که در زمستان زمانی که از دست دشمنان شان فرار میکنند ؛ سر خود را به درون برف فرو میکنند و به زعم خودشان اینگونه برداشت میکنند که دیگران هم آنها را نمیبینند و درست در همین مواقع است که معمولا روباه و امثالهم از این حماقت آنها استفاده میکنند و شکارشان میکنند .
ازنظر تغذیه هم علاوه برمواردی که نوشته اید یعنی ارزن وتخمه و ویتامین برایشان استفاده کنید و حتما قطره کلسیم و یا کف دریا و یا حداقل پوسته خرد شده تخم مرغ و البته تخم مرغ آب پز هم درجیره شان حتما قرار بدین . و سعی کنید که بجای استفاده از مولتی ویتامین (که دست ساز بشر است) از مواد طبیعی حاوی ویتامین ها یعنی سبزی و میوه جات حتما استفاده کنید و اگر هم استفاده نمیکنند درگذاشتن آنها تداوم داشته باشین تا کم کم به آنها عادت کنند و استفاده کنند .
thanks 2 کاربر از Ghazaal.khp برای ارسال مفیدش تشکر کرده اند.
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest
رفتن به انجمن  
شما نمی توانید مطلب جدید در این انجمن ایجاد کنید
شما نمی توانید برای مطالب ارسالی پاسخ ارسال کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را حذف کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در مطلب ارسالی خود نظرسنجی ایجاد کنید
شما نمی توانید در این انجمن نظر دهید
طراحی (قالب، لوگو و بنر) اجرا و راه اندازی توسط گروه بهتاپ BehtopGroup.ir 09125117459