میهمان عزیز خوش آمدید! برای بهره‌مندی از تمام امکانات لطفا وارد حساب کاربری خود شوید ورود یا  ثبت نام .

اطلاع رسانی

Icon
Error

گزینه ها
مشاهده آخرین ارسال مشاهده آخرین ارسال خوانده نشده
Online دکتر خادم پور  
#1 ارسال شده : پنجشنبه, 05 اُكتبر 2017 08:45:13 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
دکتر خادم پور
امتیاز:
تاریخ عضویت: 20/08/2017(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 195
آقا
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
تشکرها: 334 بار
227 تشکر دریافتی در 137 ارسال
سلام دوستان
مطلبی که دراینجا ارائه میگردد ؛ حاصل چند سوال و جواب در تالار مدافعین حیوانات است که سالها قبل (سال 1391) بین آقا نریمان و آقای دکتر محمد عزیز درمورد بزرگ کردن جوجه مرغ عشق رد وبدل شده است و چون کاربرد آموزشی دارد ، عینا درادامه می آید :
بزرگ کردن جوجه مرغ عشق
با سلام خدمت استادان خوبم
امروز متوجه شدم که از 5 جوجه مرغ عشق یکی از اونا خیلی خیلی کوچک مانده .البته زنده است و سر حال اما
در دوره قبلی تخم گزاریشون دقیقا این حالت اتفاق افتاد و جوجه کوچکتر کمتر رشد کرد و در آخر هم از لانه انداختندش بیرون و من هم متوجه نشدم و از دست رفت. آیا صلاح هست که این بار زودتر اقدام کنم و خودم بزرگش کنم ؟آیا خیلی سخته ؟
محل خاصی لازم دارم ؟ کلا راه حلی به من نشان بدهید
با تشکر نریمان
سلام بر نریمان عزیز
ما به جوجه فنچ هامون که مورد بی توجهی پدر مادرشون هستند به این روش غذا می دیم که ارد ارزن رو خمیر رقیقی درست می کنیم و خلال دندان یا چوب کبریت رو داخلش می زنیم و میزاریم دهن جوجه
جوجه هم می خوره و خیلی عالی سیر میشه و بزرگ میشه
سلام دکتر جان
یعنی من حالا ریسک کنم و جداش کنم یا اینکه ریسک کنم و صبر کنم ؟ اگه جداش کردم باید کجا نگهش دارم ؟آب و سبزیجات چی میشه؟
سلام نریمان عزیز
ببین مگه لونه درش از کنار باز نمیشه
در رو باز کن در حالی که دستکش دستته جوجه ضعیف رو بیار بیرون حساب سیرش کن و باز برش گردون پیش بقیه
که گرما رو داشته باشه
سبزی جات رو انشاالله یک مقداری مامان بابا بهش می دن
شما فقط اون کمبود رو جبران کن
سلام
کم کم دو ریالیم داره می افته ، اینجوری پیش پدر و مادر همیشه هست و فقط من روزی چند بار غذاش میدم درسته ؟خب حالا چند بار؟
بعد از کجا بفهمم سیر شده ؟حدودا چند بار ارزن را با خلال بهش بدم ؟ارزن پودر شده با چی تبدیل به خمیر بشه ؟
ببینید من به فنچ هامون ارزن رو یک بار توی اسیاب می زنم تا پوسته ها جدا بشه
بعد مغز هارو با باد دادن از پوسته ها جدا می کنم
مغزها رو اسیاب می کنم تا ارد بشه
با این ارد خمیر رقیقی درست می کنم که از سر چوب بچکه بعد داخل دهن جوجه می برم تا اروم اروم از روی چوب بیاد پایین جوجه تا گرسنه باشه که می خوره و تمایل داره و دهن باز می کنه
تا همون حد کافیه واسش
البته به جوجه کبوترام که درشت هستند با سرنگ و کرمک دوچرخه می دم که واقعا موثره و حسابی در عرض جند ثانیه عالی سیرشون می کنه
برای تبدیل آردبه خمیر با آب قاطی بشه ؟ چقدر غلظت پیدا کنه ؟آب لوله معدنی مقطر جوش ..؟

با اب طوری که وقتی چوب را داخلش می زنی از روش بیاد پایین
سلام نریمان عزیز و دکتر محمد بسیار گرامی و عزیز
نریمان جان ؛ غلظت خمیر تولید شده باید به اندازه ای باشه که زمانی که خلال دندون و یا چوب کبریت رو داخل اون فرو میبزید به اون بچسبه و زمانی که چوب کبریت بصورت افقی قرار میگیره ؛ نریزه ؛ اما هنگامی که چوب کبریت رو بصورت عمودی نگه داشتید ؛ خمیر به طرف سر چوب کبریت که دردهان جوجه پرنده قرار گرفته جریان پیدا کنه ؛ بنا براین شما لازمه که چندین مرتبه چوب کبریت رو به داخل خمیر وارد کرده و بصورت افقی نگه داشته به دهان جوجه نزدیک کنید و زمانی که جوجه نوک خود را باز کرد آنرا بصورت عمودی درآورید که خمیر چسبیده به چوب در گلوی جوجه وارد شود ؛ این غلظت ؛ غلظت مناسبی است و جالبه که اول مرتبه توسط خانم آقای دکتر محمد عزیز ابداع شده وتوسط یکی دونفر دیگه هم بصورت موفقیت آمیز مورد استفاده قرار گرفته ؛ اما هر سه مورد فوق درفنچها بوده است ؛ انشاءالله اگه توسط شما بر روی مرغ عشق هم جواب بده ؛ اونوقت میتونیم ازنام شما بعنوان مرجع اشاعه آن در مرغ عشق نام ببریم .
در مرغ عشق هم دکتر حان انجام دادن یکی از همسایه هامون و شده
بنابراین اقا نریمان انجام بدید میشه
بخدا من که عرضه این کار را ندارم بسیار رسیدن به اون غلظت مطلوب سخت است و تازه از دست من که جوجو خان میل نکردند
البته دو بار اقدام کردم که هر دوبار چینه دانش پر به نظر می آمد .اما نسبت هیکلش به بزرگترین جوجه یک به ده شده که نگرانم میکنه
در ضمن فوق العاده لانه را کثیف میکنند که من هفته ائی دوبار بیرون میارمشون و تمیز میکنم نمیدونم باعث دردسر نشه ؟
واقعا قدر زحمت خانمتون را بدونید که به این شکل بزرگ کردن جوجه سخت سخت سخت است
سلام نریمان عزیز
دوست گرامی ؛ مرغ عشق نسبت به لانه اصلا حساسیت از خودش بروز نمیده و بنابراین تمیز کردن لانه هم براشون مشکلی ایجاد نمیکنه ؛ اما درمورد جوجو خان اگه چینه دونش پره ؛ برای تغذیه اون به خودتون زحمت ندین ؛ در مرغ عشق و فنچ و بعضی از پرنده ها جوجه های بزرگتر به کوچکترها غذا میدن و با توجه به اینکه جوجه اول با جوجه آخر ده روز اختلاف سن داره ( البته میدونید که مرغ عشق یک روز درمیان تخم میذاره ) و احتمالا جوجه پنجم نسبت به بقیه و خصوصا جوجه اول باید هیکل بسیار کوچک تری داشته باشه ؛ حتی یک پنجم اون باشه و چینه دون پر اونم که شاهد این مدعاست که احتمالا به اون میرسن و درنهایت اونو بزرگ میکنند .
تاکید به حرف دکتر خادم پور عزیز
نگاه نکنید که این کوچیک تر از بقیه است نگاه کنید به اندازه کافی دونه خورده یا نخورده
که همین که از شما تمایلی برای گرفتن دونه نداره یعنی من خوردم سیرم واسه چی میخوای زور بهم غذا بدی. دستتتو بکش کنار
ولی اگه گرسنه باشن بقدری خوب دونه می گیرند و خوب از شما خمیر می خواد که لذت خواهید برد
خانم بنده همیشه جوجه هاشو میاره بیرون کمبود غذایی که بهشون داده نشده رو می ده
خودمم به جوجه کبوترام همین کارو می کنم تا رشد خوبی داشته باشند (البته روش دون دادن به کبوتر فرق داره که اگه لازم داشتید توی قسمت کبوتر جواب گو خواهم بود)
سلام بازم مزاحم شدم
عوضش یک هفته ائی از 5 شنبه نیستم و از دستم راحتید
سه قفس با 7 مرغ عشق بالغ و 5 جوجه در لانه را برای یک هفته میشه بدون رسیدگی رها کرد؟
در موضوع فنچ نوشته بودید ظرف بزرگی از ارزن بزارن برای دو هفته ...آیا در مورد من میشه این کار را کرد؟بحث آب را چه کنم؟
بهتر نیست کلید به کسی بدم ؟از غریبه نمیترسن ؟
سلام نریمان جان
در مورد ظرف دانه که این بسیار عالیه ولی به زودی یک سیستم دان دهی اتوماتیک بهتون یاد خواهم داد که دیگه نگران دانه نخواهی بود
در مورد اب هم ببین هر اب خوری رو چند روز می خورن به روز هایی که نیستی تقسیم کن و تعداد اب خوری اضافه کن مثلا اگه یک ابخوری رو 5 روز می خورند و شما 15 روز نیستی 3 تا اب خوری بگذار و یک اب خوری هم واسه زاپاس یعنی در کل 4 تا بدون مشکل و با خیال راحت به سفر برو ، ما که اینجا کسی رو نداریم از این روش استفاده می کنیم و خدا رو شکر خیلی هم جواب میده
با سلام خدمت دوستان
دکتر خادم پور گرامی نمیشه از تخم پوکه استفاده کرد مثل (قناری) چون اینجور جوجه ها هم سن میشن و مادرشون به یک اندازه بهشون رسیدگی میکنه ؟ تخم پوکه که در بازار هست و من برا قناریهام فصل جوجه کشی استفاده میکنم در مورد مرغ عشق ؟
سلام برهمه عزیزان
اول ؛ نریمان گلم ؛ ظرف آبخوری مخصوص پرنده های بزرگتر که معمولا برای طوطی و کاسکو و .... استفاده میشه ؛ حداقل چهار پنج برابر آبخوریهای کوچک گنجایش دارن بخرید و استفاده کنید ؛ حداقل برای ده دوازده روز آب اونا رو تأمین میکنه .
دوم ؛ حامد عزیز به احتمال زیاد میشه استفاده کرد ؛ چون من خودم بارها دیدم که مرغ عشق ماده من یک جسم بزرگ (مثلا برش خیار) را کشیده زیر بدنش و روش خوابیده و زمانی که اینقدر شعورنداره که خیار رو از نخم خودش تمیز بده ؛ حتما میشه از تخم های هرز هم استفاده کرد ؛ اما من آزمایش نکردم ؛ شاید اگه تخمهای زیرش نبض نداشته باشن روشون نخوابه ؛ ولی علت عدم استفاده من از این تخمها این بوده وهست که مرغ عشق ها والدین خوبی هستند و معمولا اگه اتفاق خاصی نیفته همه تخمهارو به جوجه تبدیل میکنند و بزرگ میکنند (البته بعضی اوقات ممکنه یکی از والدین دچار بیماریهای روانی بشه و بزنه جوجه هارو بکشه که معمولا خیلی نادره ؛ ولی من خودم این مورد رو دیدم وتجربه کردم ) .
و درآخر ؛ دکتر محمد عزیز ؛ لطفا جهت استفاده من و دیگر کاربران طرز ساخت دونخوری اتوماتیک رو شرح بدید ؛ ممنون .
سلام دکتر خادم پور عزیز
الگوشو توی فوتوشاپ می کشم و به نمایش خواهم گذاشت
سلام . دکتر خادم پور ممنون . مرغ عشقا یکم تو جوجه دار شدن یکم بد غلقن . ولی والدین خوبین
سلام دکتر محمد وحامد عزیز
محمد جان ممنون که برای این کار وقت خواهید گذاشت .
حامد جان مرغ عشق برای جفتگیری خیلی بدقلقه ؛ اما اگه جفتگیری و تخمگذاری کنند ؛ ماده خیلی خوب روی تخمها میخوابه و معمولا هم تمام تخمهارو به جوجه تبدیل میکند و به خوبی هم جوجه هارو بزرگ میکنند البته درمواردی که مرغ عشق نر وارد لونه بشه ؛ این پروسه موفقیت آمیز نخواهد بود که این مورد معمولا در مواقعی اتفاق میفته که نر خیلی مسن و ماده خیلی جوان باشه ؛ زیرا معمولا ماده اگه از نر حساب نبره (تقریبا باید هم سن وسال باشن ) به نر اجازه نمیده که به لانه وارد بشه واگر این اتفاق نیفته و نر وارد لونه بشه , پروسه تخمگذاری منتج به تولید جوجه نمیشه .
سلام آقا نریمان
میشه بنویسید که مرغ عشقای شما بیشتر چی میخورن ؟ که بخوبی جفتگیری میکنند و تخمگذاری میکنن وجوجه دار میشن ؟ یکی از آشناهامون که اصلا به پرنده هاش که چند تا فنچ ویک جفت مرغ عشق هستند هیچی نمیده ولی هم فنچهاش وهم مرغ عشقاش مرتبا جوجه میارن وبزرگ میکنند . البته خودشون میگن که مرغ عشقاشون همه چی میخورن که البته به نظر من بیچاره ها از گرسنگی زیاد همه چیز خوار شدند و به نظرم میرسه که برای اینکه مرغ عشقامون زود تر بچه دار بشن بهتره که مثل این دوستمون خیلی بهشون توجه نکنیم و اونا هم جبور بشن همه چیز خوار بشن و با این ترفند مواد مورد نیاز بدنشون تأمین بشه و مرتبا بچه دار بشن . نظرتون چیه ؟ لطفا حتما بنویسید .
یاسی جان سلام
من هم مثل اون آشناتون هستم فکر کنم دچار بی غدائی شدن و همه چیز خوار گشتن
جوانه گندم -تخم مرغ - ذرت -سبزی خردن -هویج - سیب سفید(قرمز نمیخورند!)-کاهو سنتی (کاهو پیچ نمخورند!)-و البته ارزن ارزن ارزن اما تا کنون همت دادن ویتامین را نداشتم -در ضمن فقط شبنم و شهاب موفق بودند و دائم مشغول جوجه دار شدن هستند وگرنه بلال و پنبه از مرغ عشق های شما یاد گرفتند و سر هم را میخارونند
نگران شبنم هستم ایشون یک سال است که مرتب داره جوجه میزاره و فکر کنم لازم است مدتی استراحت کنه نمیدونم چه جوری جداش کنم با یه ماده در یک قفس دیگه بزارمش یا لانه را بردارم یا کلا جداش کنم تا تنها باشه ؟
سلام نریمان عزیز
اگر مرغ عشقاتون یعنی شبنم وشهاب همه چیز میخورن به هیچ عنوان اونارو از هم جدانکنید وبذارید جوجه بیارن و بزرگ کنند ؛ جای نگرانی نیست ؛ دچار مشکل نمیشن ؛ بعضی از پرنده ها که فقط ارزن و امثال اونومیخورن دچار کمبود ومشکل میشن و همه چیز خوارها معمولا دچار هیچ مشکلی نمیشن ؛ اما اگه مدتی اونا رو از هم جدا کنید اونوقته که حتما دچار مشکل خواهند شد ؛ بنابراین به هیچ عنوان اونا رو از هم جدا نکنید .
سلام آقا نریمان
دوست عزیز میشه یه کم درمورد نحوه غذا دادن به مرغ عشقاتون بنویسید که من از اون دستورالعمل پیروی کنم وشاید مرغ عشقای منم همه چیز خوار بشن و شاید بعدا تصمیم بگیرن که بچه دار بشن . آخه این سومین شیشه ویتامین اوناست که دیگه داره تموم میشه و هردفعه هم میرم از فلکه اول تهرانپارس به قیمت ده هزار تومن براشون میخرم چون نوشته بودن که اگه ویتامین وکلسیم بخورن حتما بچه دار میشن وخوردن این ویتامینها تنها خاصیتش این بوده که سروصداشون خیلی بیشتر از پیش شده و یه کم ورجه وورجه شون هم بیشتر از پیش شده ولاغیر . خداوکیلی هرچی بلدین بگید شاید منم به آرزوم برسم .
سلام یاسی جان
هیچ کار خاصی انجام نمیدم .ارزن و آب تازه که همیشه به وفور در اختیارشان است. روزی یک وعده غذای خاص هم صبح یا عصر بهشون میدم .در دو قفسی که لانه درشون هست غذاهای اضافه را روی سقف لانه میریزم تا در کف قفس کثیف نشه
تخم مرغ آب پز سفت شده را در جای تخم مرغی نمیخورن ! با پوست برش میدم و معمولا سفیده و پوستش را بهتر از زرده میخورن .عاشق جوانه گندم هستند و در هر حای میخورن اما من هفته ائی یکبار بهشون میدم
اگه ذره ائی غذا مونده بشه دیگه لب نیزنن و من هم از قفس درش میارم
هویج را رنده نمیکنم و از وسط قاچ زده و به میله های قفس گیر میدم و اونا هم عاشقش هستن خلاصه در کل هیچ کار خاصی نیست که بگم اما فکر میکنم مهم است تا از هم یاد بگیرن و ببینن که دیگری هم میخوره تا اونا هم شروع کنند

بزرگترین نامردمی آنست که شعله های عشق را درموجودی که قصد دوست داشتنش را ندارید ؛ روشن کنید .
thanks 2 کاربر از دکتر خادم پور برای ارسال مفیدش تشکر کرده اند.
اطلاع رسانی
کاربران گرامی به منظور راهنمایی برای آپلود تصاویر و فایل، به انجمن "راهنمای آپلود تصاویر و فایل در انجمن" مراجعه نمایند.
Offline nariman  
#2 ارسال شده : پنجشنبه, 05 اُكتبر 2017 09:53:25 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
nariman
امتیاز:
تاریخ عضویت: 26/08/2017(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 91
آقا
ایران (جمهوری اسلامی)
تشکرها: 131 بار
180 تشکر دریافتی در 83 ارسال
سلام و تشکر
چه خاطرات قشنگی را دوباره برای من زنده کردید
واقعا بلال در اوائل اهل تشکیل خانوداه نبود ؟؟؟؟؟تعجب
در نهایت تبدیل شده بود به الهه فرزند اوری خندان
واقعا از تون متشکرم سپاس فراوان
thanks 2 کاربر از nariman برای ارسال مفیدش تشکر کرده اند.
Offline panel123  
#3 ارسال شده : چهارشنبه, 04 آوريل 2018 08:59:22 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
panel123
امتیاز:
تاریخ عضویت: 03/04/2018(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 2
6 تشکر دریافتی در 2 ارسال
سلام دوستان
من تازه به این جمع پیوستم و در مورد صحبت های رد و بدل شده می تونم بگم که همه چیز خوار شدن مرغ عشق بهتره چون در یک مواقعی دانه یا ذرت و یا خوردنی های دیگه که به عنوان غذای اصلی است موجود نباشه خوب میشه از طریق خوراک های دیگه مرغ عشق ها رو سیر کرد همه چیز خوار بودن خیلی بهتره من هم مرغ عشق دارم و بهشون هر چیزی رو میدم که بخورن سرحال هم هستن گرسنه هم نیستن چون به هر حال شکمشون پره
thanks 2 کاربر از panel123 برای ارسال مفیدش تشکر کرده اند.
Online دکتر خادم پور  
#4 ارسال شده : چهارشنبه, 04 آوريل 2018 11:53:24 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
دکتر خادم پور
امتیاز:
تاریخ عضویت: 20/08/2017(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 195
آقا
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
تشکرها: 334 بار
227 تشکر دریافتی در 137 ارسال
سلام دوست عزیز
عضویت شما در انجمن را گرامی داشته ؛ به شما خوش آمد میگویم .
بله ؛ دقیقا حق باشماست . مرغ عشق ها بسیار علاقمند هستند که در تغذیه شان تنوع غذائی را رعایت کنیم .
متاسفانه این مطلب از طرف پرنده بازهای حرفه ای (که حیوانات را برای تکثیر و کسب درآمد نگهداری میکنند) رعایت نمیشود و اکثر پرنده هائی که توسط اینگونه تولید کنندگان وارد بازار میشوند بجز ارزن به هیچ چیز دیگری تمایل نشان نمیدهند که البته دلیل هم دارد و دلیل آن هم این است که ارزن بسیار ارزانتر از بسیاری از میوه جات و سبزیهاست و علاوه بر آن تقریبا تمام آن مصرف میشود ؛ درصورتیکه دیگر مواد نظیر میوه و سبزیجات و .... مقادیر زیادی پرت دارد و برای آنها مقرون به صرفه نیست و معمولا درزمان نگهداری از پرنده ها از آنها استفاده نمیکنند .
اما ضمن آنکه نظر شما بسیار بسیار خوب است ؛ اما دومطلب را نباید از نظر دور داشت ؛ اول اینکه همیشه باید به مقدار کافی ارزن دردسترس مرغ عشق باشد ، زیرا ارزن برای آنها مانند نان است برای ما انسانهاو دوم هم اینکه تعدادی از مواد برای آنها مناسب نیست ، برای مثال تخم سیب و گلابی و شیرینی جات و ..... را نباید درجیره غذائی شان وارد کرد . درحقیقت میتوان گفت که مرغ عشق که به خیلی از مواد غذائی تمایل نشان میدهد ؛ همه چیز خوار نیست و از این بابت باید رعایت مواد ممنوعه را برایشان مد نظر قرار داد .
اما درمجموع از ارسال مطلب شما بسیار تشکر میکنم و به نظرم راهنمائی خوبی است برای بسیاری از نگه دارندگان غیر حرفه ای و بعضا تازه کار ؛ بابت ارسال مطلب تان از شما سپاسگزارم . امیدوارم همچنان به ارسال مطالبتان جهت راهنمائی دیگران ادامه دهید .
بزرگترین نامردمی آنست که شعله های عشق را درموجودی که قصد دوست داشتنش را ندارید ؛ روشن کنید .
thanks 1 کاربر از دکتر خادم پور برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest
رفتن به انجمن  
شما نمی توانید مطلب جدید در این انجمن ایجاد کنید
شما نمی توانید برای مطالب ارسالی پاسخ ارسال کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را حذف کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در مطلب ارسالی خود نظرسنجی ایجاد کنید
شما نمی توانید در این انجمن نظر دهید
طراحی (قالب، لوگو و بنر) اجرا و راه اندازی توسط گروه بهتاپ BehtopGroup.ir 09125117459