میهمان عزیز خوش آمدید! برای بهره‌مندی از تمام امکانات لطفا وارد حساب کاربری خود شوید ورود یا  ثبت نام .

اطلاع رسانی

Icon
Error

گزینه ها
مشاهده آخرین ارسال مشاهده آخرین ارسال خوانده نشده
Offline دکتر خادم پور  
#1 ارسال شده : سه شنبه, 10 اُكتبر 2017 11:55:10 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
دکتر خادم پور
امتیاز:
تاریخ عضویت: 20/08/2017(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 256
آقا
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
تشکرها: 359 بار
258 تشکر دریافتی در 162 ارسال
عالم هستی قلمرو فرمانروایی خداوندی است که صاحب مطلق همه چیز در آن است و کره زمین به این بزرگی تنها یک ذره کوچک از این شکوه بی پایان است. آب، خاک، سنگ، گیاه، حیوان، انسان و هر چیز دیگری در این زمین نشانه ای از وجود برتر الهی است و شاید در راس همه ی این مخلوقات، انسان قرار داشته باشد. اما برتری انسان هرگز به این معنا نبوده است که ما اجازه داریم زندگی سایر موجودات زنده زمین را به خطر بیاندازیم. در این حال چگونه می توانیم پاسخگوی خداوندی باشیم که مخلوقاتش را دوست دارد و ارزش می نهد.
زمین در حال تغییر است و مهم تر از آن شاید تغییرات آدمی باشد و همین ها دلایل تهدید زندگانی سایر موجودات زنده است. امروز سوالی مطرح می کنیم که پاسخ دادن به آن نباید کار دشواری باشد، اما در عین حال عمل کردن به آن مطمئنا بسیار سخت خواهد بود؟ آیا ما حق داریم زندگی گونه ای خاص از طبیعت را به منظور دست یافتن به خواسته ها و تمایلات خود برای همیشه نابود کنیم؟ اگر پاسختان به این سوال مثبت نیست بهتر است در ادامه مطلب همراه ما باشید تا با تعدادی از حیوانات دریایی و خاکی و پرندگانی آشنا شویم که متاسفانه بقایشان در معرض خطر قرار دارد و دلیل اصلی آن زیاده خواهی بشر است، هر چند که دلایل دیگری هم در این مسائل دخیل هستند اما مطمئنا آسیب هیچ کدام به اندازه انسان نخواهد بود. موجوداتی که احتمالا نوه های ما باید آن ها را به وسیله تصاویرشان در کتاب ها و اینترنت بشناسند و هرگز شانس تماشای آن ها در محیط طبیعی زندگی نصیبشان نخواهد شد.
امروز می خواهیم شما را با حیوانات در حال انقراضی آشنا کنیم که شاید در آینده ی نه چندان دور، دیگر اثری از آن ها روی زمین باقی نماند.
۱- پنگوئن ماژلان
پنگوئن های ماژلان (Magellanic penguin) از گونه های پنگوئن آمریکای جنوبی است که صدها سال پیش در سواحل ریو دوژانیرو برزیل زندگی می کردند اما رفته رفته به دلیل گرم شدن زمین و نشت نفت بر سطح زمین ناچار به مهاجرت شدند و مسافت های بسیار طولانی را برای تهیه غذا پیمودند و به همین دلیل بسیاری از آن ها مردند. امروزه از ۱۷ گونه پنگوئن های کره زمین، جمعیت ۱۲ گونه آن با سرعت در حال کاهش است.
1.jpg
۲- پلنگ آمور
پلنگ آمور (Amur Leopard) از گونه پلنگ ها در شمال شرقی چین، شبه جزیره کره و بخش جزیره روسیه است که امروزه این گونه در محدوده چین و کره به طور کامل از میان رفته و تنها حدود ۳۰ راس آن در نواحی شرقی روسیه موجود است. این گونه زیبا به دلیل ارزشمندی پوست خال خالش و همچنین دلایلی چون گسترش محیط انسانی و تغییرات آب و هوایی، جزء گربه سانانی است که به شدت در معرض انقراض قرار دارند.
2.jpg
۳- دلفین نهنگی پوزه کوتاه
این دلفین متفاوت با نام (Irrawaddy Dolphins) در آب های جنوب و جنوب شرقی آسیا یافت می شود و به دلیل پیشانی گنبدی و پوزه کوچکش در بین مردم این نواحی بسیار محبوب و شناخته شده است. امروزه به دلیل صید بیش از حد این نوع از دلفین ها تعدادشان به کم تر از ۷۷ عدد رسیده است.
3.jpg
۴- تمساح پوزه باریک گنگی
نام انگلیسی آن (Gharials) است و به تمساح هندی نیز شناخته می شود. این تمساح فَکی باریک و بلند دارد و از طویل ترین نوع تمساح است و گونه آن به شدت با خطر انقراض رو به رو است.
4.jpg
۵- موش جیبی پاسیفیک
موش جیبی پاسیفیک (Pacific Pocket Mouse) در محدوده کالیفرنیای آمریکا یافت می شود و از کوچک ترین گونه های جوندگان جهان است. این موش ها به دلیل تخریب زیست بوم و همچنین جدا افتادن از هم نوع و چند دسته شدن در حال انقراض هستند.
5.jpg
۶- فیل دریایی
فیل دریایی یا داگونگ (Dupongo)، یکی از چهار گونه دریاگاویان است و در سواحل شرقی قاره آفریقا در اقیانوس آرام یافت می شوند. متاسفانه به دلیل گوشت و روغنش به شدت شکار می شود و به همین دلیل با خطر انقراض جدی مواجه است.
6.jpg
۷- گوسفند بزرگ شاخ
نام دیگر این حیوان گوسفند کوهی آمریکایی (Bighorn Sheep) است و به دلیل ظاهر منحصر به فرد و البته شاخ های سنگین و زیبایشان با خطر شکار مواجه هستند و یک شاخشان به تنهایی می تواند بالغ بر ۱۴ کیلوگرم وزن داشته باشد. این گونه به دلیل شکار فراوان و همچنین بیماری که از طریق احشام اروپایی به آن ها سرایت کرد با کاهش سریع جمعیت مواجه شد و با وجود جمعیت اولیه ۲ میلیون راس در ابتدای قرن بیستم به ۷۰ هزار راس تقلیل یافتند.
7.jpg
۸- عنکبوت هندی
عنکبوت هندی (Spider Gooty) به دلیل رنگ آبی بسیار زیبایی که دارد معروف است و تنها در محدوده کوچکی از جنگل های هند یافت می شود. این نوع عنکبوت به دلیل ظاهر متفاوت و زیبایش شکار می شود و به فروش می رسد. افرادی بالغ بر ۵۰۰ دلار برای خریداری آن ها هزینه می کنند و تعجبی ندارد که این گونه نیز در حال انقراض باشد.
8.jpg
۹- گرگ خاکستری
گرگ خاکستری (Gray Wolve) از گونه سگ سانان است و بیشترین پراکندگی بومی را بین تمام اعضای خانواده سگ سانان دارد. گرگ های خاکستری در منطقه آمریکای شمالی هر چند که تحت پوشش قانون حمایت از گونه های در معرض خطر قرار گرفته اند اما همچنان در امنیت کامل نیستند. این گرگ ها بیشتر در اطراف دریاچه های بزرگ، بخش شمالی رشته کوه راکی و در جنوب غربی ایالات متحده یافت می شوند و مدت هاست که برای حفظ بقای خود با طبیعت و انسان در مبارزه هستند و هرچند که با تهدید انقراض مواجهند اما می شود به بقایشان امیدوار بود.
9.jpg
۱۰- بز کوهی مارخور
بزکوهی مارخور (Markhor) یکی از گونه های بزرگ جثه بز کوهی است و در شمال پاکستان، شمال شرقی افغانستان، جنوب تاجیکستان و جنوب ازبکستان یافت می شود. این گونه، حیوان ملی پاکستان به شمار می آید و نامش از زبان فارسی به معنای خورنده مار گرفته شده است. مارخورها به دلیل شاخ های زیبا و ظاهر متفاوتشان بسیار شکار می شوند و هر چند که مقررات حفاظتی فراوانی برای امنیتشان برقرار است اما همچنان از خطر شکار در امان نیستند و جمعیت آن در دو نسل اخیر بیش از ۲۰ درصد کاهش داشته و امروزه کم تر از ۲۵۰۰ راس آن در حیات وحش یافت می شود.
10.jpg
۱۱- ببر
ببرها (Tigers) بزرگترین حیوان از خانواده گربه سانان هستند و امروزه چهار زیرگونه ی آن یعنی ببر مازندران، ببر جاوه، ببر بالی و ببر جنوب چین به دلیل تخریب زیست بوم، شکار بی وقفه و ناپیوستگی در زیستگاه منقرض شده اند. اما پنج زیر گونه آن: ببر آمور یا ببر سیبری، ببر بنگال، ببر هندوچینی و ببر مالایا در تعداد بسیار محدود و در زیستگاه های دور از هم وجود دارند و متاسفانه تعدادشان به کم تر از ۳۰۰۰ راس در سرتاسر آسیا رسیده است.
11.jpg
۱۲- میمون دماغ سربالای طلایی
نام انگلیسی این حیوان (Langur Chato) یا (Golden snub-nosed monkey) است و از تیره اولین نسل میمون بر روی زمین است. این حیوان جن مانند در قاره آسیا و در ارتفاع ۴۰۰۰ متری از سطح زمین زندگی می کنند و در گذشته نه چندان دور به ندرت یافت می شدند و یا در تیررس نگاه آدمی قرار می گرفتند اما امروزه به لطف همین انسان و از بین رفتن زیست بومشان در فهرست گونه های در معرض خطر قرار دارند.
12.jpg
۱۳- لاک پشت چرمی
لاک پشت چرمی (Leatherback Turtles) بزرگترین گونه لاک پشت دریایی است و مهاجرت در این گونه بسیار زیاد است. جمعیت پشت چرمی ها در سال های اخیر به دلیل شکار بی رویه تخم ها، آلودگی های دریایی مانند خوردن پلاستیک، گسترش و توسعه فضاهای ساحلی و شکارچیان کارخانه های شیلات به شدت رو به کاهش است و با وجود تنوع محیط زندگی، گونه این حیوان دو زیست با خطر انقراض مواجه است.
13.jpg
۱۴- شاهین بال پهن
شاهین بال پهن پورتوریکوئی (Puerto Rican broad-winged hawk) گونه ی در حال انقراض شاهین هاست و امروز به دلیل شکار بی رویه این پرنده قوی جثه و باشکوه تنها ۱۰۰ تای آن ها باقی مانده اند.
14.jpg
۱۵- کل سکایی
بز کوهی کل سکایی یا سایگا (Saiga Antelope) در مناطقی با پوشش استپ در اوراسیا یافت می شوند. این نوع از بز کوهی در مناطق روسیه، قزاقستان و ترکمنستان زندگی می کند و در چین و مغولستان تقریبا منقرض شده اند و دلیل اصلی آن شکار بی رویه این حیوان به ویژه برای کاربرد شاخ آن در طب چینی است.
15.jpg
۱۶- خفاش میوه خوار بلومر
این خفاش با نام انگلیسی (Bulmer's fruit bat) در گینه نو وجود دارد و با اینکه در دهه ۱۹۷۰ میلادی در تعداد فراوان یافت می شده امروزه به دلیل تخریب زیست بوم و همچنین شکار بی رویه تقریبا انقراض یافته است.
16.jpg
۱۷- راسوی پا سیاه
راسوی پا سیاه (Black Footed Ferrets) یکی از بحرانی ترین گونه های در حال انقراض ایالات متحده آمریکاست و حتی در دهه ۱۹۷۰ میلادی این گونه را منقرض شده اعلام کردند اما خوشبختانه این حیوانات هنوز در تعداد بسیار محدود و در ۱۸ زیستگاه متفاوت یافت می شوند. دلایل اصلی خطر انقراض این گونه راسو تخریب زیستگاه، شیوع بیماری های جدید و مهم ترین آن، کاهش شدید غذای اصلی این حیوانات یعنی سگ دشتی است. این حیوانات در حال حاضر به شدت مورد حفاظت قرار دارند.
17.jpg
۱۸- کرگدن سیاه
کرگدن سیاه (Black Rhinoceros) یکی از قدیمی ترین پستانداران کره زمین است و امروزه حدود ۴۵۰۰ راس از آن ها باقی است. این کرگدن بومی نواحی شرقی و مرکزی آفریقاست و در دوران استعمار کشورهای آفریقایی هر دو گونه کرگدن سفید و سیاه به دلیل شاخ های ارزشمند، تهیه غذا و همچنین ورزش در تعداد فراوان شکار می شدند. متاسفانه حتی حمایت های چند جانبه برای حفظ این حیوانات هم نتوانست جلوی تغییرات گسترده آب و هوایی و همچنین شکارهای پنهانی را بگیرد.
18.jpg
۱۹- گورخر گروی
گورخر گروی (Grevy’s Zebra) بزرگترین و زیباترین گونه گورخر و خانه اصلی آن ها آفریقاست. این گونه به دلیل تخریب زیست بوم و تبدیل به چراگاه دام ها و همچنین چندپاره شدن محیط زندگی و جدا افتادگی در معرض انقراض قرار دارند.
19.jpg
۲۰- کرکس ریش دار
کرکس ریش دار یا هما (Bearded Vultures) عمدتا در مناطق مرتفع کوهستانی در آسیا و اروپا و کم تر در آفریقا یافت می شود و تهدیدی جدی برای بره ها و کودکان به شمار می آید و خوراک اصلی آن از مغز استخوان تهیه می شود. طبق گزارشات بنیاد جهانی طبیعت تنها ۱۰۰۰۰ نمونه از آن ها باقی است.
20.jpg
21- اُکاپی
زرافه گردن کوتاه یا اکاپی (Okapi)، آمیزه ای از زرافه و گورخر است. این حیوان سُم شکافته و گیاهخوار از خانواده زرافگان است و نخستین بار در قرن هجدهم توسط سیاحان بریتانیایی یافت شده است. این پستاندار، بومی جنگل های بارانی شمال کشور کنگو (Congo) می باشد و به دلیل تخریب زیستگاه بر اثر جنگل زدایی و گسترش سکونت گاه های انسانی و از همه این ها مهم تر شکار بی رویه در معرض خطر جدی انقراض قرار دارد و گفته می شود تنها حدود ۱۰ تا ۲۰ هزار نمونه از آن ها در طبیعت باقی مانده اند.
21.jpg
۲2- میمون عنکبوتی
میمون عنکبوتی (Spider Monkey) در جنگل های گرمسیری آمریکای مرکزی و جنوبی یافت می شوند و برای زندگی به جنگل های بزرگ نیاز دارد اما امروزه به دلیل جنگل زدایی و تخریب زیستگاهشان به دست بشر با خطر انقراض مواجهند.
22.jpg
23- خرچنگ نارگیل
خرچنگ نارگیل (Coconut crabs) را با نام های خرچنگ دزد یا دزد نخل هم می شناسند و دلیل آن، بالا رفتن این خرچنگ از درخت نارگیل و چیدن و تغذیه از نارگیل است. خرچنگ های نارگیل بزرگترین سخت پوستان و بندپایان زمین محسوب می شوند و وزنشان تا ۹ کیلوگرم نیز می رسد، همچنین قادرند تا وزن ۳۰ کیلوگرم را بلند کنند و قدرت چنگک هایشان برای گاز گرفتن و نیرو وارد کردن از هر حیوان دیگری روی زمین بیشتر است. این جانور سخت پوست در جزیره های اقیانوس هند و بخشی از اقیانوس آرام و نواحی ژاپن یافت می شود و متاسفانه به دلیل گوشت بسیار لذیذ و خوشمزه ای که دارد، شکار بی رویه این حیوان سبب تهدید بقای آن شده است.
23.jpg
2۴- شاخ دوکی
شاخ دوکی (Saola) حیوانی از تیره گاوان است و به ندرت در طبیعت مشاهده می شود و هیچ نمونه ای از آن ها در اسارت به سر نمی برند. در حال حاضر جمعیت این حیوان را در طبیعت حدود ۱۲ عدد تخمین زده اند و به دلیل تامین نیازهای فزاینده در چین، ویتنام و لائوس شکار می شوند، همچنین به دلیل تخریب زیستگاه و کاهش تنوع ژنتیکی در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.
24.jpg
2۵- کرگدن جاوه ای
کرگدن جاوه ای (Javan Rhinoceros) یکی از پنج گونه کرگدن های در معرض خطر انقراض در دنیاست. این حیوان بومی قاره آسیاست و در گذشته پراکندگی آن دامنه وسیعی از جزایر اندونزی، هند و چین را شامل می شد اما امروزه به عنوان نادرترین حیوان پستاندار بزرگ جثه در کره زمین شناخته می شود و با خطر انقراض بسیار جدی رو به رو است. عمر طبیعی آن ها ۳۰ تا ۴۰ سال است و به جز انسان دشمن دیگری در طبیعت ندارند و شکار بی رویه این حیوان به دلیل شاخ کوچک اما بسیار ارزشمندش تهدید اصلی برای انقراض آن است.
25.jpg
2۶- عقاب فیلیپینی
عقاب فلیپینی (Philippine Eagle) پرنده ملی کشور فیلیپین است و با نام عقاب میمون خور هم معروف است. این روزها به دلیل جنگل زدایی و فعالیت غیر قانونی انسان در حوزه قطع درختان، ادامه حیات این گونه در معرض خطر قرار دارد و در حال حاضر تعداد این گونه عقاب را در طبیعت حدود ۵۰۰ عدد تخمین زده اند.
26.jpg
2۷- میمون دماغ دراز
میمون دماغ دراز (Proboscis Monkey) یا پوزه دراز، رنگ قهوه ای مایل به قرمز دارد و حیوان درخت زی محسوب می شود و محیط زندگی آن جزیره بورنئو (Borneo) سومین جزیره بزرگ جهان در جنوب شرقی آسیا است.
این حیوان با دماغ عجیب و غریب و شکم بسیار بزرگش به راحتی قابل تشخیص است و با نام مستعار میمون هلندی نیز شناخته می شود. متاسفانه در ۴۰ سال گذشته جمعیت این میمون ها ۵۰ درصد کاهش یافته است.
27.jpg
2۸- آرمادیلوی غول پیکر
آرمادیلوی غول پیکر (Giant Armadillo) نام گونه ای از خانواده آرمادیلوهاست. این حیوان نمونه عظیم الجثه پستانداران کوچکی است که پوست سخت و زرهی دارند و آرمادیلو نیز به زبان اسپانیایی به معنای زره دار کوچک است. این حیوانات به دلیل ارزش غذایی و پروتئین موجود در گوشتشان بسیار شکار می شوند و در سه دهه ی اخیر با کاهش ۳۰ تا ۵۰ درصدی جمعیتشان مواجه شده اند. بیشتر این حیوانات در جریان داد و ستد و در حال اسارت و حمل و نقل کشته می شوند.
28.jpg
2۹- چشم گرد گریزان
چشم گرد یا لوریس گریزان (Loris Elusive) با چشم های قهوه ای بزرگ، قدرت دید فوق العاده ای در شب دارد. این حیوان گرفتار خرافات های بسیاری شده است. مثلا معتقدند گوشت این حیوان می تواند درمانگر جذام باشد. با توجه به استثمار و شکار و اسارت بی رویه، این حیوانات بین سال های ۱۹۳۹ تا ۲۰۰۲، به طور کامل ناپدید شدند و در حال حاضر نیز بسیار کمیاب و محدود هستند و به صورت جدی با خطر انقراض مواجهند.
29.jpg
30- فک سرپوش دار
فک سرپوش دار (Hooded Seal) نام گونه ای از فک است که به دلیل ظاهر بینی و نوع حفره های منحصر به فردش شناخته می شود. این حیوان هنگام شنا کردن مدام این حفره ها را از هوا پر و خالی می کند. این گونه از فک ها تنها در بخش کوچکی از اقیانوس اطلس شمالی یافت می شود و به دلیل شکار فراوان در آستانه نابودی قرار دارند.
30.jpg
31- کاکاپو
کاکاپو (Kakapo) نام پرنده ای است که بومی جزیره نیوزیلند است و تنها گونه طوطی است که پرواز نمی کند و معمولا شب ها از لانه بیرون می آید. این پرنده را با نام طوطی شب یا جغد طوطی نیز می شناسند. این پرنده ها غالبا توسط گربه ها شکار می شوند و امروز تنها ۱۲۸ عدد از آن ها در مناطق آزاد نیوزیلند شمارش شده اند.
31.jpg
3۲- سمندر سفید
سمندر سفید (Olm) یکی از معدود دو زیستانی است که به طور کامل آبزی است. این جانور در آب تغذیه می کند، می خوابد و تخم گذاری می کند. این جانوران عمدتا در غارهای مرکزی و جنوب شرقی اروپا یافت می شوند و متاسفانه امروزه به دلیل آلودگی های وحشتناک منابع آبی جمعیتشان به شدت رو به کاهش است.
32.jpg
3۳- گرازماهی کالیفرنیا
گرازماهی ها را با نام واکیتا (Vaquita) می شناسند که در زبان اسپانیایی به معنای گاو کوچک است. گرازماهی ها پستاندارانی با درجه هوشی بالا هستند و به دلیل جثه نسبتا کوچکشان بارها در تور شکار ماهی و میگو گیر افتاده اند و سبب اصلی کاهش جمعیتشان همین مسئله است. این گونه در بخش محدودی از شمال خلیج کالیفرنیا یافت می شود و در حال حاضر تنها ۳۰۰ عدد از آن ها در طبیعت به صورت آزادانه باقی مانده است.
33.jpg
3۴- فک راهب مدیترانه
فک راهب مدیترانه (Mediterranean Monk Seal) مرتبط به گونه فک راهب هاوایی است و تنها تفاوتشان در انتخاب زیستگاهشان است. فک مدیترانه به دلیل زندگی در زیستگاه متفاوت با خطر انقراض بسیار جدی تری مواجه است و حدود ۵۰۰ تا از این گونه فک در طبیعت باقی مانده است.
34.jpg
3۵- سمندر مکزیکی
سمندر مکزیکی یا اکسولوتل (Axolotl) از دسته جانوران دو زیست است و به ماهی راه رونده مکزیکی نیز معروف است. از ویژگی های منحصر به فرد این جانور احیا و بازسازی قسمت های آسیب دیده و یا قطع شده بدنش است و هر دو سه روز یک بار به خوراک احتیاج پیدا می کند. این دو زیست کوچک و بامزه بیشتر در دریاچه های آمریکای مرکزی یافت می شود و در سال ۲۰۱۰ به فهرست گونه های در معرض خطر انقراض اضافه شد اما سال ۲۰۱۳ اعلام شد در حال حاضر موردی از آن ها در طبیعت یافت نمی شود.
35.jpg
3۶- گوریل کوهی
گوریل های کوهی (Mountain Gorilla) تنها در دو منطقه از جهان یاقت می شوند. گروهی در کوه های آتشفشانی ویرونگا (Virunga) در مرکز آفریقا و در مرز اوگاندا، رواندا و جمهوری دموکراتیک کونگو و گروهی دیگر در پارک محافظت شده بویندی (Bwindi) در اوگاندا. شکار غیر قانونی، تخریب زیستگاه، بیماری و قطع بی رویه درختان زیستگاه این گوریل ها به منظور تهیه زغال چوب دلایل اصلی تهدید زندگی این گونه از گوریل ها است و امروزه جمعیتشان به ۸۸۰ عدد در محیط طبیعی رسیده است.
36.jpg
3۷- پلنگچه
پلنگچه (Ocelot) گونه ای از گربه سانان وحشی است که در آمریکای شمالی و مرکزی یافت می شود و جثه آن دو برابر یک گربه معمولی است. متاسفانه این حیوان خیره کننده به دلیل پوست زیبا و منحصر به فردش بسیار شکار می شود و هر چند که در حال حاضر در فهرست گونه های در حال انقراض قرار نمی گیرد اما جمعیت آن ها به شدت رو به کاهش است و ممکن است در آینده نزدیک نام آن هم به این فهرست اضافه شود.
37.jpg
38- ماکائو آبی سنبلی
ماکائو سنبلی یا هایسینث (Hyacinth Macaw) پرنده بومی در شرق و مرکز آمریکای جنوبی است و با طول ۱۰۰ سانتی متر بلندترین گونه از خانواده طوطی ها است. متاسفانه حدود ۳۰۰۰ ماکائو آبی رنگ در طبیعت باقی مانده و دلیل اصلی آن انسان و خطرات مشابهی از جمله تله گذاری های غیر قانونی، شکار بی رویه و تخریب زیستگاه این موجودات است.
38.jpg
3۹- کوئوکا
کوئوکا (Quokka) پستانداری از تیره کیسه داران است و جثه ای به اندازه یک گربه خانگی دارد. هرچند که این موجودات بامزه و به ظاهر ساده لوح از خانواده کانگوروها هستند اما بیشتر به موش ها شباهت دارند. آن ها عمدتا توسط روباه ها و گونه ای سگ وحشی به نام دینگو که بومی استرالیا است شکار می شوند. اغلب آن ها را می توان در جزایر کوچک کرانه استرالیای غربی، به ویژه در جزیره روتنست یافت.
39.jpg
4۰- کانگوروی درختی
کانگورو درختی (Tree Kangaroo) گونه ای از کیسه داران درازپا است و بیشتر در جنگل های گینه نو و در نواحی کوهستانی کوئینزلند (Queensland) ایالتی در شمال شرقی استرالیا یافت می شود. متاسفانه امروز تنها یک درصد از این گونه حیوانی در طبیعت باقی مانده است و کانگوروهای درختی نیز قربانیان دیگر شکار و تخریب زیستگاه در جهان هستند که به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارند.
40.jpg

منبع : https://www.karnaval.ir

ویرایش شد بوسیله کاربر سه شنبه, 10 اُكتبر 2017 12:08:01 ب.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)  | دلیل ویرایش: ذکر منبع

بزرگترین نامردمی آنست که شعله های عشق را درموجودی که قصد دوست داشتنش را ندارید ؛ روشن کنید .
thanks 2 کاربر از دکتر خادم پور برای ارسال مفیدش تشکر کرده اند.
اطلاع رسانی
کاربران گرامی به منظور راهنمایی برای آپلود تصاویر و فایل، به انجمن "راهنمای آپلود تصاویر و فایل در انجمن" مراجعه نمایند.
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
رفتن به انجمن  
شما نمی توانید مطلب جدید در این انجمن ایجاد کنید
شما نمی توانید برای مطالب ارسالی پاسخ ارسال کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را حذف کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در مطلب ارسالی خود نظرسنجی ایجاد کنید
شما نمی توانید در این انجمن نظر دهید
طراحی (قالب، لوگو و بنر) اجرا و راه اندازی توسط گروه بهتاپ BehtopGroup.ir 09125117459