میهمان عزیز خوش آمدید! برای بهره‌مندی از تمام امکانات لطفا وارد حساب کاربری خود شوید ورود یا  ثبت نام .

اطلاع رسانی

Icon
Error

گزینه ها
مشاهده آخرین ارسال مشاهده آخرین ارسال خوانده نشده
Offline عرفان  
#1 ارسال شده : سه شنبه, 8 اسفند 1396 06:55:42 ب.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
عرفان
نقره کوچک : ارسالهای آموزشی مناسب
امتیاز:
تاریخ عضویت: 04/06/1396(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 216
آقا
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: مازندران
تشکرها: 106 بار
349 تشکر دریافتی در 183 ارسال
Animal-Rights-Watch-ARW-Public-Awareness-Campaign-106.jpg
سمندر لرستانی
چند سال پیش علاقه مندان به محیط زیست کارزاری را برای حذف ماهی قرمز از سفره هفت سین آغاز کردند.آنها بر این باور بودند/هستند که برخی از ماهیان قرمز به بیماری های پوستی آلوده اند و بچه ها رادچار می کنند و از سوی دیگر بعد از پایان تعطیلات رهاسازی شان در رودخانه و استخرها هم برای دیگر آبزیان و حتی پرندگانی که از این ماهی تغذیه می کنند مشکلاتی به همراه می آورد.
اما از قضا سرکنگبین صفرا فزود! چه، حالا همان علاقه مندان محیط زیست آرزو می کنند همه ماهی قرمز بخرند اما سراغ خرید سمندر لرستانی و مار آبی و لاک پشت گوش قرمز نروند!
سمندر لرستانی هم مثل ما ایرانی است!
برخی عنوان کردند ماهی قرمز سفره هفت سین، از فرهنگ چینی وارد شده و جزو سفره ایرانی نیست. به همین خاطر به فکر جایگزین کردن یک جانور افتاددند که با حرف «سین» نامش آغاز شود و احتمالاً چون سمور و سگ آبی در دسترس نبود روی گونه سمندر لرستانی که یکی از زیباترین گونه‌های سمندر جهان در منطقه زاگرس ایران است و فقط در کشور ایران زیست می کند، تمرکز کردند.سمندر لرستانی هم اندازه ما ایرانی است!
این موج اندک اندک چنان شیوعی پیدا کرد که حالا خیلی ها ترجیح می دهند این سمندر خوش خط و خیال با آن حرکات دلفریب و نحوه ایستادن جالب را به جای ماهی قرمز در تُنگ بگذارند تا سفره شان اصیل تر و ایرانی تر شود! غافل از اینکه دارند تیشه به ریشه یک گونه ارزشمند از تنوع زیستی کشور شان می زنند.
سمندر کوهستانی لرستان که با نام‌های سمندر خالدار قیصری، سمندر قمصری، سمندر خالدار امپراتور و حاجی باریکو شناخته می‌شود گونه‌ای سمندر بسیار رنگی است که در جنوب رشته‌کوه‌های زاگرس در نزدیکی شهبازان لرستان زندگی می‌کند.
سمندر کوهستانی لرستان نخستین بار در سال ۱۹۳۸ توسط کایسر (قیصر) از شمال منطقه شهبازان استان لرستان یافت شد. این‌گونه به‌عنوان یک‌گونه بومی منحصراً در مرزهای جنوبی استان لرستان در بخش پاپی و شمال استان خوزستان یافت می‌شود و حالا به خاطر شکار و البته تخریب زیستگاه در معرض انقراض قرار گرفته است.
کل جمعیت بالغ سمندر کوهستانی لرستان کمتر از ۱۰۰۰ عدد تخمین زده می‌شود. رنگ‌بندی متفاوت و زیبایی این جانور سبب شده تا سودجویان به‌منظور فروش آن باقیمتی بالا در بازارهای آسیایی و اروپایی اقدام به صید بی‌رویهٔ این دوزیست کرده و آن را درخطر انقراض نسل جدی قرار دهند.
6738.jpg
مردم محلی آن را به‌جای سمندر، «مارمولک رنگی» می‌نامند و حتی برخی بر این باورند که پیشوند «حاجی» در نام محلی این گونه (حاجی باریکو) برای در امان ماندن از کُشتار رویش گذاشته شده است اما حالا سر از بازارهای تهران در آورده و در دبه و تشت فروخته می شود!
طبقه پائین ساختمان پلاسکو یکی از محل هایی بود که این گونه جانوری در آنجا به فروش می رسید و برخی اوقات قیمت گونه هایی از آن حتی به یک میلیون تومان هم می رسید. گونه ای که سازمان حفاظت محیط زیست برای متخلفان و قاچاقچیان آن جریمه ۳۰۰ هزارتومانی را تعیین کرده است.
Animal-Rights-Watch-ARW-3319.jpg
سمندر لرستانی یک گونه ارزشمند در نقشه جانوری ایران است.
نگهداری از این گونه در آکواریوم و تُنگ کار آسانی نیست و خیلی زود می میرد.
از خرید و فروش آن خودداری کنیم و سفره هفت سین را به زمین مرگ این جاندار ظریف و کم پیدا تبدیل نکنیم.
به همان اندازه که من و شما حق داریم از فرارسیدن نوروز شادمان باشیم، سمندر ایرانی هم حق دارد در سرزمینی که به آن تعلق دارد زنده بماند و زندگی کند.

262831599.jpg

منبع: http://persianv.com/goon...-%D8%A7%D8%B3%D8%AA.html

ویرایش شد بوسیله ناظر چهارشنبه, 9 اسفند 1396 10:26:40 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)  | دلیل ویرایش: مشخص نشده است

چرخ برهم زنم ار غیر مرادم گردد
من نه آنم که زبونی کشم از چرخ فلک
thanks 1 کاربر از عرفان برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
اطلاع رسانی
کاربران گرامی به منظور راهنمایی برای آپلود تصاویر و فایل، به انجمن "راهنمای آپلود تصاویر و فایل در انجمن" مراجعه نمایند.
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
رفتن به انجمن  
شما نمی توانید مطلب جدید در این انجمن ایجاد کنید
شما نمی توانید برای مطالب ارسالی پاسخ ارسال کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را حذف کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در مطلب ارسالی خود نظرسنجی ایجاد کنید
شما نمی توانید در این انجمن نظر دهید
طراحی (قالب، لوگو و بنر) اجرا و راه اندازی توسط گروه بهتاپ BehtopGroup.ir 09125117459