میهمان عزیز خوش آمدید! برای بهره‌مندی از تمام امکانات لطفا وارد حساب کاربری خود شوید ورود یا  ثبت نام .

اطلاع رسانی

Icon
Error

گزینه ها
مشاهده آخرین ارسال مشاهده آخرین ارسال خوانده نشده
Offline Hoji  
#1 ارسال شده : شنبه, 22 ژوئن 2019 01:19:18 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
Hoji
امتیاز:
تاریخ عضویت: 22/06/2019(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 1
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: بیرجند
با سلام خدمت شما و ممنون از پاسخگویی تون که کمک شایاتی میتونه باشه برای امثال من که در شهرستانی هستم که پرنده فروش هایی هستند که کمترین دانش نسبت به پرنده رو دارن.
من یک جفت عروس گرفتم یکسال پیش بعد چند ماه دو عدد تخم گذاشتن ولی باز نکردن که دلیلشم فهمیدم ضعیف بودن جفت بخاطر تقویت نکردن شون بود. بعد اینکه تخم ها رو برداشتم بهشون رسیدم از تخم مرغ و کتان و البته از اونی که جفت رو گرفتم گفت گلاب بریزم توی آبشون که استرسی نشن منم میریختم یعتی همیشه میریختم بعد یک ماه و نیم که از تخمگذاری اولشون گذشته بود شاهد جفت گیریشون بودم و جابه جاشون کردم که جای آرومی ببرمشون و بعد چند روز از جابه جایی تخم گذاشت اینبار یک عدد ولی این یکی رو باز کردن و بزرگش کردن بعد 27روز برداشتمش و خودم با سرنگ سرلاک میدادم بهش بعد مدتی دیدم ماده ضعیف شده و مدفوع آبکی داره بردم پیش دامپزشک گفت بابات تخم گذاریش بوده و مولتی ویتامین داد و خوب شد. الان 6ماه هست لونه شونو بزرگ کردم یعنی 1.5متر ارتفاع و عرض70و طول100ساانت یک عدد شاخه درخت هم گذاشتم داخل قفس و لونه شونو هم 80طول و ارتفاع و عرض45سانت درست کردم. و در همون مکان قبلی که بودن رفت و آمدم هم خیلی کمتر شده دمای اتاق رو هم من 30 درجه نگه داشتم نمیذارم سرد بشن.
ولی از اون موقعی که آوردمشون داخل این قفس دیگه شاهد جفتگیریشون نبودم با اینکه زیادم بهشون کاری نمیگرفتم فقط اندازه ی تعویض اب و غذا میومدم پیششون و از همه مهم تر کمتر میرن داخل لونه شون اوایل نور میرفت داخل لونه الان جلوی نور رو گرفتم و الان میرن تو لونه ولی زودی میان بیرون قبلا نزدیکشون میشدم توی لونه های قبلی ماده زودی میرفت تو لونه الان دیگه اون کار رو نمیکنه چند بار وقتی که دید نسبت به لونه نداشتن رفتم وداخل لونه رو نگاه کردم پر ریخته بود که انگار میرفتن داخل لونه و مدتی داخل لونه بودن. ولی تخم نمیذارن. البته اینو بگم از موقعی که تخم گذاشتن دفعه دوم و بازش کردن من دیگه بهشون گلاب ندادم ولی کف دریا. آجر معدنی. قطر مکمل تشکیل شده از مولتی ویتامین +کلسیم+آ د 3 آی و در کنارش هفت تخم و ارزن و کتان و هفته ای دوبار تخم مرغ و جوانه گندم ذرت و سبزیجات و سیب و گلم بروکلی و تخم آفتاب گردان میدم. ولی اثری از جفت گیری نمیبینم هر از گاهی میام میبینم ماده داخل لونه هست و وقتی میرم توی اتاق بلافاصله از لونه میاد بیرون. رنگ مدفوعشون هم سبز رنگ هستش و مقداری از مدفوع آهکی
اطلاع رسانی
کاربران گرامی به منظور راهنمایی برای آپلود تصاویر و فایل، به انجمن "راهنمای آپلود تصاویر و فایل در انجمن" مراجعه نمایند.
Offline دکتر خادم پور  
#2 ارسال شده : شنبه, 22 ژوئن 2019 07:09:50 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
دکتر خادم پور
امتیاز:
تاریخ عضویت: 20/08/2017(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 283
آقا
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
تشکرها: 368 بار
272 تشکر دریافتی در 175 ارسال
سلام Hoji عزیز
دوست عزیز علایمی را که درآخر نوشته اید (مدفوع سبز و آبکی وجهنده ) نشانه شروع تخمگذاری است . بنده فکر میکنم که ماده شما که جدیدا ساکن لانه شده ؛ درحال آماده شدن برای تخمگذاریه . اما اینکه چرا جفتگیری آنها را ندیده اید و چرا تخمگذاری آنها مدتی به تاخیر افتاده است ؛ هم میتواند ناشی از جابجایی آنها و عدم وابستگی و یا به عبارتی احساس امنیت در محل و خانه ولانه جدید بوده وهست (این امری کاملا طبیعی است و برای خودماهم به راحتی اتفاق می افتد : برای مثال : زمانی که خانه مان عوض میشود (با آنکه میدانیم که چرا این اتفاق افتاده است و خودمان چنین تصمیمی گرفته ایم و ..... بازهم )تامدتی شبها به راحتی نمیخوابیم و اگر مثلا شب بخواهیم درمنزل جدید جابجا شویم حتما بایستی چراغ را روشن کنیم ؛ درصورتیکه درخانه قبلی مان به راحتی و با چراغ خاموش این جابجایی ها را انجام میدادیم و درمجموع مدتی زمان لازم است که به این خانه ومحیط آن که شاید بهتر و یا حتی بزرگتر از خانه قبلی مان باشد ؛ عادت کنیم . حال این مطلب را با وضعیت پرنده ها که با مدیریت غریزه شون و نه تفکر واستدلال امورات خودرا میگذرانند مقایسه کنید و به راحتی میتوان به این نتیجه رسید که مدتی دچار پریشانی باشند و این پریشانی با آمادگی برای بچه دارشدن کمی منافات دارد و حتما باید تا مدتی به تعویق بیفتد .
اما لازم است که دومطلب را هم یادآور شوم در شرایطی که یکی از دو پرنده شما مدفوع آبکی (اسهالی) دارند به هیچ عنوان به آنها ویتامین ندهید و سبزیجات و میوه ها را هم از جیره غذایی آنها حذف کنید حتی تعدادی از اساتید امر توصیه میکنند که حتی تخمه آفتابگردان را هم حذف کنیم . و مورد دوم هم این که اگر لانه چوبی و یا ام دی اف گذاشته اید که معمولا کف آنها صاف است ؛ حتما کمی آنرا نسبت به افق کج تعبیه کنید که همیشه تخمها دریک طرف لانه جمع شوند . البته تنها حدود نیم تا یک درجه نسبت به افق مورب(کج) باشند .
درمورد استفاده از گلاب هم هیچ نظری و تجربه ای ندارم و هیچ توصیه خاصی نیز ندارم . اگر ازاستفاده از آن سابقه خوبی دارید ؛ استفاده کنید .
بزرگترین نامردمی آنست که شعله های عشق را درموجودی که قصد دوست داشتنش را ندارید ؛ روشن کنید .
thanks 2 کاربر از دکتر خادم پور برای ارسال مفیدش تشکر کرده اند.
Offline Hadimosafer  
#3 ارسال شده : دوشنبه, 08 ژوئيه 2019 01:37:27 ب.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
Hadimosafer
امتیاز:
تاریخ عضویت: 08/07/2019(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 2
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: مشهد
تشکرها: 1 بار
3 تشکر دریافتی در 1 ارسال
سلام من یک جفت عروس خریدم دو روزه اصلا جفتگیری نمیکنن فقط گاهی وقتا دهان همدیگه غذا میدن. آیا راه حلی داره؟ اصن اینا جفت هستن یا جدا کنمشون چند روز از هم بعد جفت بندازم. کمکم کنین ممنون.
Offline دکتر خادم پور  
#4 ارسال شده : سه شنبه, 09 ژوئيه 2019 09:14:25 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
دکتر خادم پور
امتیاز:
تاریخ عضویت: 20/08/2017(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 283
آقا
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
تشکرها: 368 بار
272 تشکر دریافتی در 175 ارسال
سلام دوست گرامی
به انجمن خوش آمدین .
این که اونا جفت هستند یانه ؟ بستگی به این داره که اونا رو از جای مطمینی خریده باشید و در دراز مدت هم با جوجه های سالم به دنیا آوردن این مطلب مورد تایید قرار بگیره .
اما درمورد تشویق اونا به شروع پروسه بچه دارشدنشون هم باید بنویسم که متاسفانه از این بابت کار چندانی نمیشود انجام داد و این داستان موردی است که تنها به غریزه خود پرنده ها بر میگرده که چه زمانی به این باور برسند که میخواهند دست به زاد آوری بزنند . هرچند که تعدادی عقیده دارند که با دادن برخی دانه ها و یا مواد خوراکی خاص میشود این پروسه رو جلو انداخت که البته از نظر من زیاد مناسب نیست ؛ زیرا هرگونه دخل وتصرف در این روند غریزی میتواند باعث مشکلاتی شود که بعدا باعث پشیمانی گردد و بنابراین بهترین کار آنست که متعارف ترین راه نگهداری از آنها را انجام دهیم که خودشان تحت تاثیر غریزه هاشون که معمولا هم کمتر دچار خطا میشود ؛ به این مهم بپردازند . تنها ذکر این نکته را لازم میدانم که اگر درقفس محل مناسبی برای تخمگذاری(لانه مناسب) وجود نداشته باشد ؛ معمولا جفتگیری هم نمیکنند ؛ بنابراین تنها وظیفه شما اینه که لانه مناسبی در قفس تعبیه کنید و بقیه ماجرا را به خودشان محول کنید .
درمورد جفت اندازی هم باید بنویسم که این مطلب معمولا برای قناری و پرندگان آوازه خوان صدق میکند که اگر نر وماده دایما پیش هم باشند ؛ نر دیگر به نحو شایسته ای آوازه خوانی نمیکند و معمولا پرنده بازان تنها جهت جفتگیری و زاد آوری مدت کوتاهی آنها را درکنار هم قرار میدهند که اصطلاحا جفت اندازی خوانده میشود . درمورد عروس هلندی و کلا طوطی سانان اگر این کار انجام شود ؛ یعنی نر وماده را از هم جدا کنیم ؛ پرنده نر چنان سر وصدایی راه می اندازد که درمورد عروس هلندی تا شعاع پنجاه یا صد متری آلودگی صوتی غیر قابل تحملی ایجاد میکند و بهتر است که اگر مایل به درگیری با در وهمسایه نیستید ؛ هرگز این کار را نکنید .
بزرگترین نامردمی آنست که شعله های عشق را درموجودی که قصد دوست داشتنش را ندارید ؛ روشن کنید .
thanks 3 کاربر از دکتر خادم پور برای ارسال مفیدش تشکر کرده اند.
Offline Hadimosafer  
#5 ارسال شده : سه شنبه, 09 ژوئيه 2019 01:45:01 ب.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
Hadimosafer
امتیاز:
تاریخ عضویت: 08/07/2019(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 2
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: مشهد
تشکرها: 1 بار
3 تشکر دریافتی در 1 ارسال
ممنونم دکتر جان من عاشق پرنده هسم انشاالله که بتونم نگهداری خوبی داشته باشم ازشون. تشکر بابت وقتی ک گذاشتید.
thanks 3 کاربر از Hadimosafer برای ارسال مفیدش تشکر کرده اند.
Offline Fateme  
#6 ارسال شده : يكشنبه, 08 دسامبر 2019 11:15:28 ب.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
Fateme
امتیاز:
تاریخ عضویت: 08/12/2019(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 1
خانوم
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
تشکرها: 1 بار
من یه جفت عروس هلندی دارم که قبل از این که بخرمشون برای اولین بار تخم کردن وما فکر کردیم جوجه ندارن بهد تخم هاشکست و فهمیدیم جوجه داشتن دیگه تخم نگذاشتن لونشو سقف هم نداره یه مدت مولتی ویتامین می دادم که دیگه نمی دم بهشون ارزن با کمی کتان و تخمه میدم. چیکار کنم تخم کنه؟😢😭😫😤
Offline Ghazaal.khp  
#7 ارسال شده : دوشنبه, 09 دسامبر 2019 09:48:51 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
Ghazaal.khp
امتیاز:
تاریخ عضویت: 27/08/2017(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 77
ایران (جمهوری اسلامی)
تشکرها: 310 بار
101 تشکر دریافتی در 64 ارسال
سلام فاطمه خانم
کمی صبر کنید تا به محل جدید خو بگیرن . البته تخم خواهند گذاشت ؛ یعنی درحقیقت پرنده ها درجاهایی که درآن محل ها احساس عدم امنیت کنند به هیچ عنوان وقت و انرژی خود را صرف نمیکنند و معمولا درزمانهایی که محل زندگی شان تغییر میکند تا زمانی که این موضوع برایشان جا نیفتاده برای زادآوری اقدام نمیکنند .
البته مطلب دیگری هم مرقوم فرموده اید که آن هم برای تخمگذاری بسیار اهمیت دارد و آن هم امنیت لانه شان است که نوشته اید لانه سقف ندارد ؛ اگر تمایل دارید که تخمگذاری و زادآوری کنند حتما باید لانه جدیدی برایشان تهیه کنید که درآن امنیت کامل داشته باشند و آنها درلانه ای احساس امنیت میکنند که زمانی که درون لانه هستند جایی را نبینند و به خیال خودشان وقتی آنها جایی را نمیبینن خب طبیعیه که دیگران هم آنها را نمیبینند ؛ مانند داستان کبک هاست که در زمستان زمانی که از دست دشمنان شان فرار میکنند ؛ سر خود را به درون برف فرو میکنند و به زعم خودشان اینگونه برداشت میکنند که دیگران هم آنها را نمیبینند و درست در همین مواقع است که معمولا روباه و امثالهم از این حماقت آنها استفاده میکنند و شکارشان میکنند .
ازنظر تغذیه هم علاوه برمواردی که نوشته اید یعنی ارزن وتخمه و ویتامین برایشان استفاده کنید و حتما قطره کلسیم و یا کف دریا و یا حداقل پوسته خرد شده تخم مرغ و البته تخم مرغ آب پز هم درجیره شان حتما قرار بدین . و سعی کنید که بجای استفاده از مولتی ویتامین (که دست ساز بشر است) از مواد طبیعی حاوی ویتامین ها یعنی سبزی و میوه جات حتما استفاده کنید و اگر هم استفاده نمیکنند درگذاشتن آنها تداوم داشته باشین تا کم کم به آنها عادت کنند و استفاده کنند .
thanks 2 کاربر از Ghazaal.khp برای ارسال مفیدش تشکر کرده اند.
Offline FESGHELI  
#8 ارسال شده : سه شنبه, 22 سپتامبر 2020 09:42:46 ب.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
FESGHELI
امتیاز:
تاریخ عضویت: 22/09/2020(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 2
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: کرج
سلام وخسته نباشید.دکتر من مهر بارسال98 ی عروس ماده لوتینو 3ماهه خریدم و دستیش کردم ک تقریبی الان فکرکنم 1سال و3و4ماهیش باشه حدود 3و4ماهبیشتر هست ک نر طوسی براش گرفتم جدا بودن وبعد ی هفته انداختم بیش هم ک یماه بعدش شروع کردن به جفت گیری روزی 2 .3بار .نر میرفت تو لونه ولی ماده نمیرفت میترسید .بعد اون ترسش ریخت و رفت ولی سریع میومد بیرون نمیموند تو.الان تو این مدت 3 ماهه وحتی بیشتراصلا تخمی نگداشته .گفتن غذا چرب دادی قبلا باید لاغر بشه ک سرکه سیب دادم الانم همش تقویتی و کلسیم ولی اصلا فایده ندارع.نره همچنان گاهی میخونه ومستی میکنه اما دیگه از جفت گیریم خبری نیست.
Offline دکتر خادم پور  
#9 ارسال شده : چهارشنبه, 23 سپتامبر 2020 08:55:34 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
دکتر خادم پور
امتیاز:
تاریخ عضویت: 20/08/2017(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 283
آقا
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
تشکرها: 368 بار
272 تشکر دریافتی در 175 ارسال
سلام دوست گرامی
این معضل بزرگ همه کسانی است که عروس خودرا دستی میکنند . زیرا معمولا عروس هایی که دستی میشوند بین علاقه شون به همراهشون (یعنی همان شخصی که اورا دستی کرده و مدتها هم با هم همراه بوده اند) و غریزه شون مردد هستند و نمیدانند به کدام سوی بروند . غریزه آنها را به سمت هم جنس شان میکشاند و علاقه شان به سوی همراهشان . بعضی از آنها هرگز نمیتوانند به غریزه شون که همانا توجه به هم جنس شان است عمل کنند و تعدادی از آنها نهایتا با فاصله گرفتن از همراهشان به غریزه شون عمل میکنند و البته تعدادی نیز دربین این دو وضعیت قرار میگیرند . یعنی هم سعی در پیروی از غریزه میکنند و هم به همراهشون توجه دارند . این دسته با آنکه نصفه و نیمه به غرایزشون عمل میکنند ؛ اما جفتگیری میکنند و تخمگذاری و لانه خوابی را هم انجام میدهند اما درمجموع در وظایفشون بعنوان یکی از والدین خوب عمل نمیکنند و کلا نمیشود آنها را جزء والدین خوب دسته بندی کرد .
حال سوال بنده از شما این است که رابطه عروس تان با شما چطور است ؟ آیا هنوز به روال سابق با شما همراه است ؟ اون مدتی که جفتگیری میکردند ؛ رابطه اش با شما تغییرکرده بود یا خیر ؟ از مدتی پیش که دیگر جفتگیری نمیکنند ؛ چطور و .........
بله دوست عزیز ؛ از نظر من ظاهرا عروس شما ادامه ارتباطش با شما را به ارتباط با هم جنس خود ترجیح داده است و بیشتر به سمت شما گرایش دارد واگر در نظر دارید که او را به سمت زندگی عادی اش باز گردانید ؛ میبایست در ارتباط تان با اوتجدید نظر کرده و یا حتی این ارتباط را کاملا فراموش کنید . عروس شما اگر مدت چند ماه از طرف شما محبتی دریافت نکند ؛ آرام آرام به سمت غریزه اش خواهد رفت و آن زمان به احتمال زیاد پروسه زاد آوری را به نحو شایسته ای ادامه خواهد داد .
اما دوست عزیز
شما دربخش پیام های خصوصی سوال دیگری هم در مورد کوتوله ها تون پرسیده اید و نوشته اید :
ببخشید ی جفت هم کوتوله دارم اونها هم ی تخم داشتن بعد 4 روز تخم بعدی گذاشت ک فرداش هردو تخمش شکست خیلی با شدت و بد میرن تو لونه تا صدا میشنون.الان 3روز از شکستن تخمشون میگذره وامروز شروع کردن ب جفت گیری مجدد.اینها رو چیکار کنم؟
در این مورد هم باید بنویسم که پرنده ها درزمان لانه خوابی بسیار بیشتر از شرایط عادی حساس میشوند و هرگونه حرکت و جنب و جوشی در اطرافشان آنها را مضطرب میکند و لاجرم حرکات تندی میکنند که بعضا باعث شکستن تخمها میشود والبته مثلا فنچها دیگر روی تخمها نمیخوابند و یا به جوجه های خودشان غذا نمیدهند که بمیرند . بنابراین لازم است که درشرایط لانه خوابی رعایت احتیاط را داشته باشید که دراطراف محل نگه داری شان جنب و جوش و حرکات و صدای شدید وجود نداشته باشد و محل قفس شان را به هیچ عنوان تغییر ندهید و یا حتی درمحل استقرار قفس ؛ آنرا نچرخانید . حتی وسایل و چیزهایی را که دراطراف قفس شان وجود دارند را تغییر ندهید . اگر سگ و یا گربه هم دارید ؛ دراین ایام اجازه ندهید به محل زندگی آنها وارد شوند و یا به قفس نزدیک شوند . اگر این مسایل را به خوبی رعایت کنید ؛ آنها تمام موارد لانه خوابی وتغذیه جوجه هاشون رو بخوبی انجام خواهند داد . و به یاد داشته باشید که به لانه آنها زیاد توجه نشان ندهید . بعضی از پرندگان مثل فنچها اگر به درون لانه شان نگاه کنید پروسه بچه دار شدنشان را در هرمرحله ای که باشد کلا متوقف میکنند و بعضا حتی اقدام به شکستن و خوردن تخمهایشان میکنند ؛ موفق باشید...
بزرگترین نامردمی آنست که شعله های عشق را درموجودی که قصد دوست داشتنش را ندارید ؛ روشن کنید .
Offline FESGHELI  
#10 ارسال شده : چهارشنبه, 23 سپتامبر 2020 02:54:08 ب.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
FESGHELI
امتیاز:
تاریخ عضویت: 22/09/2020(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 2
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: کرج
سلام تشکر از پاسختون.بله رابطش مثل قبل هست فقط یکم ترسو شده رو زمین نمیشینه وغذابخوره همش بالاست.ولی در زمان جفت کردنش تا تقریبا 20 روز پیش اصلا سمتش نرفتم از قفس نزاشتم بیاد بیرون ک بهم گفتن شاید بدنش چربیش زیاد بزار پرواز کنه ک روزی دوسه ساعت میارمشون بیرون الان 0میخواست بره تو لونه تا منو میدید یاصدام میشنید سریع میپرید بیرون.راهنمااییم کنید ک ازشون تخم بکشم.
Offline دکتر خادم پور  
#11 ارسال شده : پنجشنبه, 24 سپتامبر 2020 07:42:55 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
دکتر خادم پور
امتیاز:
تاریخ عضویت: 20/08/2017(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 283
آقا
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
تشکرها: 368 بار
272 تشکر دریافتی در 175 ارسال
سلام دوست گرامی
اگر میخواهید به روند اصلی زندگیش برگرده ؛ باید مدتی از او کاملا دور بمانید . یعنی نه ببیندتان و نه حتی صدای شمارا بشنود . اگر کسی هست که امورات آنها را به ایشان محول کنید واگر هم کسی نیست تامین آب ودان آنها را هم در تاریکی شب و با نور اندک انجام بدین که نتواند شما را ببیند . مثلا با استفاده از نور موبایل و یا چراغ قوه ؛موفق باشید .
ضمنا همان رعایت مواد غذایی برایش کافیست . نیاز به پرواز دادن آنها نیست .

ویرایش شد بوسیله کاربر پنجشنبه, 24 سپتامبر 2020 07:44:34 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)  | دلیل ویرایش: مشخص نشده است

بزرگترین نامردمی آنست که شعله های عشق را درموجودی که قصد دوست داشتنش را ندارید ؛ روشن کنید .
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
رفتن به انجمن  
شما نمی توانید مطلب جدید در این انجمن ایجاد کنید
شما نمی توانید برای مطالب ارسالی پاسخ ارسال کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را حذف کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در مطلب ارسالی خود نظرسنجی ایجاد کنید
شما نمی توانید در این انجمن نظر دهید
طراحی (قالب، لوگو و بنر) اجرا و راه اندازی توسط گروه بهتاپ BehtopGroup.ir 09125117459