میهمان عزیز خوش آمدید! برای بهره‌مندی از تمام امکانات لطفا وارد حساب کاربری خود شوید ورود یا  ثبت نام .

اطلاع رسانی

Icon
Error

گزینه ها
مشاهده آخرین ارسال مشاهده آخرین ارسال خوانده نشده
Offline دکتر خادم پور  
#1 ارسال شده : چهارشنبه, 23 اوت 2017 08:22:08 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
دکتر خادم پور
امتیاز:
تاریخ عضویت: 20/08/2017(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 256
آقا
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
تشکرها: 359 بار
258 تشکر دریافتی در 162 ارسال
این هم مطلبی راجع به همون پرنده ای که صداشو ضبط کردم(ارسالی عرفان(مدیر تالار مدافعین حیوانات))
خودم تاحالا اطلاعی نداشتم ولی بلبل که میگن در اصل منظور همین بلبل هزار دستان ، قبل ورود قناری به ایران این پرنده رو صید میکردن و... میشه گفت از نظر اواز در مقام دوم (بعد از قناری) هست ، در اکثر نقاط ایران هم پیدا میشه ، بهتره بدونین متاسفانه همچنان جوجه این پرنده صید میشه

هزاردستان (نام علمی: Luscinia megarhynchos)، که با نام‌های هزاردستان، شباهنگ، عندلیب، و بلبل معمولی و به صورت کلی بلبل نیز شناخته می‌شود، نام گونه‌ای پرنده خوش‌آوا است.
این پرنده تأثیرات بسیاری در موسیقی آوازی و سازی ایران برجای گذاشته است. موسیقیدانان ایرانی همواره بلبل را سرمشق خود قرار داده و تنوع تحریر را از این پرنده ی خوش آهنگ می آموختند. در این زمینه مثلی هست که می گویند فلان خواننده مانند بلبل چهچه می زند. نورعلی برومند، استاد موسیقی ردیف دستگاهی ایران وقتی برای معرفی موسیقی ایرانی به دعوت دانشگاه ایلینویز به امریکا سفر کرد در ابتدای کلاسهای خود نواری از صدای این پرنده را پخش کرده و برای دانشجویان از رابطه نغمات موسیقی دستگاهی ایران با نوای این پرنده سخن گفته بود.[۳] آوازهای بلبل در بیشتر موارد در هر نوبت دارای سه بخش (موتیف) است و گفته شده است که این پرنده تقریباً هیچگاه یک آواز را دو بار تکرار نمی‌کند.

مشخصات
این پرنده حدود ۱۵ سانتیمتر طول و پرهای بخش‌های بالایی بدنش قهوه‌ای و دمی تقریباً سرخ دارد. قسمت زیر بدنش مایل به سفید و پر زیر دمش به رنگ زرد و یا قرمز است. پرنده بیشتر در سوراخ درختان و طول جویبارها و در واحات سرسبز به سر می‌برد.

تغذیه
غذای اصلی بلبل را حشرات تشکیل می‌دهند. ماده‌این پرنده از ۴ تا ۶ تخم قهوه‌ای زیتونی همراه با لکه ریز سیاه می‌گذارد. پرنده نابالغ خال خال و لکه لکه‌است، اما به آسانی از روی اندازهٔ بزرگ‌تر دم بلوطی رنگ و سطح شکمی سفیدتر از سینه سرخ تمیز داده می‌شود. در بیشه‌های مرطوب، پرچین‌های انبوه لانه می‌سازد، در نزدیکی زمین درون بوته‌های خار و گزنه کاملاً پنهان می‌شود.

بلبل در فرهنگ مردم
هزاردستان یا بلبل پرنده ملی ایران زمین و بنگلادش است. عشق این پرنده به گل رز نیز بسیار در فرهنگ ملل مختلف مشهور است به طوری که در ادبیات و نگاره‌های ایرانی (گل و بلبل) و ترکیه بسیار به آن اشاره شده است. نقش گل و بلبل در گبه ایرانی بخصوص در میان عشایر کهگیلویه و بویر احمد از رایج ترین نقوش است و دو بلبل روبروی یکدیگر بر روی یک شاخه گل که گل‌های آن همان نیم گل‌های هشت پر است نشسته‌اند.

جفتگیری بلبل
بلبل پرنده ای تک همسر بوده و ماده اش از ۴ تا ۶ تخم نطفه دار قهوه ای زیتونی-سبز تیره همراه با لکه ریز سیاه می گذارد که پس از خوابیدن مداوم بلبل ماده روی تخم نطفه دارها به جوجه تبدیل می شوند. مدت زمان جوجه کشی بلبل ۱۶ روز می باشد. جوجه های بلبل بعد از گذشت ۱۰ روز قبل از آنکه بتوانند پرواز کنند لانه را ترک می کنند و برای مدتی نیز در لابلای بوته ها و شاخه های درختان کوچک پنهان می شوند و در این مدت پدر و مادر جوجه ها غذای آنان را تامین می کنند. جوجه ها در مدت ۱ماه به حد رشد خواهند رسید. بلبل در طی سال ۲ بار تولید مثل می کند که یک نوبت در اواخر فروردین ماه و نوبت بعدی در اوایل تیرماه است. پرنده نابلغ خال خال و لکه لکه بوده و با خالهای نخودی در سینه و پهلو و خالهای کمرنگی در پوشش های میانی بال دیده می شود. بلبل نر و ماده بسیار شبیه بهم بوده و تشخیص آن تنها به واسطه شنیدن آواز و یا توسط افراد بسیار با تجربه امکان پذیر می باشد.
آواز این پرنده بسیار متنوع ، زیبا و بلند بوده و هم در شب و هم در روز شنیده می شود . آواز شامل چهچهه ها و تحریر های زنگ دار و بلند و متنوع می باشد . این پرنده بیشتر از اینکه دیده شود آوازش شنیده می شود . آواز خوانی نیز مختص پرنده نر می باشد
منابع:
http://www.dq1.ir
https://fa.wikipedia.org
http://www.iranbirds.com

ویرایش شد بوسیله کاربر يكشنبه, 26 مه 2019 11:52:19 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)  | دلیل ویرایش: مشخص نشده است

بزرگترین نامردمی آنست که شعله های عشق را درموجودی که قصد دوست داشتنش را ندارید ؛ روشن کنید .
اطلاع رسانی
کاربران گرامی به منظور راهنمایی برای آپلود تصاویر و فایل، به انجمن "راهنمای آپلود تصاویر و فایل در انجمن" مراجعه نمایند.
Offline دکتر خادم پور  
#2 ارسال شده : يكشنبه, 26 مه 2019 11:49:56 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
دکتر خادم پور
امتیاز:
تاریخ عضویت: 20/08/2017(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 256
آقا
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
تشکرها: 359 بار
258 تشکر دریافتی در 162 ارسال
هزاردستان و تغذیه جوجه آن
این پرنده 16 سانتیمتر طول دارد و بسیار شبیه به بلبل خالدار ( یکی دیگر از گونه های موجود در خانواده توکایان ) است ، ولی روی تنه اش کمرنگ تر و بیشتر متمایل به قهوه ای بوده و دمش نیز قرمز است و همچنین حلقه سفید دور چشمانش واضح تر دیده می شود . زیرتنه تمیز و فاقد لکه روی سینه و پهلو ها است و به رنگ سفید متمایل به نخودی یا خاکستری دیده می شود . پرنده جوان بلبل هزاردستان خالدار بوده و با خالهای نخودی در سینه و پهلوها و خالهای کمرنگی در پوشش های میانی بال دیده می شود .
نر و ماده همشکل ، تقریبا نشانه خاصی ندارد ، جز اینکه نر دمش بلوطی مایل به قهوه‌ای است و صدای جالب توجهی دارد . سطح پشتی قهوه‌ای خوشرنگ و یکدست و سطح شکمی آن قهوه‌ای مایل به خاکستری کمرنگ است که در ناحیه گلو و شکم به سفیدی می گراید . پرنده نابالغ مانند نابالغ سینه سرخ ، خال‌خال و لکه‌لکه است ، ولی به آسانی از روی اندازه بزرگتر ، دم بلوطی رنگ و سطح شکمی سفید‌تر مشخص می شود . تفاوت آن با نابالغ دم سرخ معمولی عبارت است از اندازه بزرگتر و دم بلوطی تیره‌رنگ .
بلبل هزار دستان معمولا در نزدیک سطح زمین دیده شده و تغذیه می کند . و از روی شاخه های مخفی آواز می خواند و معمولاً تنهاست و به صورت دسته جمعی دیده نمی شود . پرنده ای تک همسر بوده و لانه در نزدیکی یا در سطح زمین قرار دارد . بین 4 تا 5 تخم می گذارد و به مدت 13 روز روی آنها می خوابد و جوجه ها نیز بعد از 11 روز لانه را ترک می کنند . این پرنده در سال یک یا دو بار تولید مثل می کند .
هزار دستان بهترین پرنده آوازخوان موجود در کشور ایران می باشد . این پرنده در هنگام آوازخوانی خود را کاملاً مخفی نگه می دارد ولی از صدایش می توان آن را از بلبل خالدار تشخیص داد .
در سال های اخیر در بعضی از شهرها صیادان اقدام به صید و پرورش این پرنده در قفس نموده اند . البته باید به این نکته اشاره کرد که نگهداری و پرورش از این پرنده بسیار دشوار است و این به علت حشره خوار بودن آن است . جهت تغذیه این پرنده در قفس می بایست از مخلوطی از دان پالس و گوشت نرم و مواد گیاهی استفاده نمود و البته اگر دسترسی به حشرات میسر باشد بهتر است حشرات را جهت تغذیه در اختیار پرنده قرار داد . از میوه ها نیز در تغذیه پرنده می توان استفاده کرد و از جمله میوه هایی که در تغذیه پرنده به کار برده می شود می توان به انگور ، سیب ، تمشک و توت درختی و حتی سنجد اشاره کرد .
بلبل هزار دستان از آنجایی که در شب نیز مانند روز آواز می خواند نام انگلیسی این پرنده Nightingale است.
در طبیعت بلبل از بی مهرگان . حشرات . لاروها . دانه ها . میوها . شهد گل و گیاه ها تغذیه میکند
نگهداری در اسارت :‌برای براورده کردن ویتامین ها و پروتئین ها از ترکیبهای غذاهای مخلوط استفاده میشود
تغذیه جوجه : آردنخوچی . دانه پارس { دونه مینا } و کمی هم تخم مرغ اب پز شده بصورت خمیر درست کرده و با سرنگ در 4 - 5 وعده غذایی به مقدار 3 تا 4 میلی لیتر (سی سی) بهش در هفته اول داده میشه و بعد بصورت گلوله شده با دست بهش بدید .
گوشت سفید بدون چربی { آب پز شده بدون افزودنی } بصورت چرخ کرده گلوله بعد از هفته اول 4 تا 5 بار .
همچنین از دادن حشرات { ملخ . مورچه . مگس ...} حتما در هفته دوم 5 بار به بالا داده بشه .
دادن آب با سرنگ هم در طول زمان غذا دهی نیاز است که میتونه در طول روز 2 یا 3 بار باشه
تقریبا دو هفته تا بیست روز این دوران طول میکشد
{ اگر غذا رو بیشتر از اندازه وعده تولید کردید حتما در یخچال نگداری کنید }
تغذیه بلوغ : آردنخودچی . دانه پارس { دونه مینا } . بادام . فندق یا پسته . توت یا تمشک خشک شده . تخم مرغ آب پزشده به مقدار کم . بصورت گلوله درست شده و در اختیارش قرار دهید .
گوشت بدون چربی { مرغ . شتر بصورت کم ویا گوسفند ...} در طول هفته 5 تا 7 بار بصورت گلوله شده بهش بدید .
دادن حشرات { ملخ . لاروها . کرم . مگس ... } حتما داده شود در هفته 5 وعده به بالا بسیار خوب است .
غذاهای تقویتی . برنج بصورت کته بدون افزودنی . قطره مولتی ویتامین در ظرف آب در هفته 1 یا 2 وعده کافی است
انواع سبزیها : کاهو . کلم . کرفس . اسفناج ... در هفته 2 تا 3 مرتبه حتما شسته شود و ابش گرفته شود .
میوها : انگور . توت . تمشک . سیب . خرما ..... در هفته 2 تا 3 وعده حتما شسته شود و ابش کاملا رفته باشد .

ویرایش شد بوسیله کاربر يكشنبه, 26 مه 2019 12:36:05 ب.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)  | دلیل ویرایش: مشخص نشده است

بزرگترین نامردمی آنست که شعله های عشق را درموجودی که قصد دوست داشتنش را ندارید ؛ روشن کنید .
thanks 2 کاربر از دکتر خادم پور برای ارسال مفیدش تشکر کرده اند.
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
رفتن به انجمن  
شما نمی توانید مطلب جدید در این انجمن ایجاد کنید
شما نمی توانید برای مطالب ارسالی پاسخ ارسال کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را حذف کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در مطلب ارسالی خود نظرسنجی ایجاد کنید
شما نمی توانید در این انجمن نظر دهید
طراحی (قالب، لوگو و بنر) اجرا و راه اندازی توسط گروه بهتاپ BehtopGroup.ir 09125117459