میهمان عزیز خوش آمدید! برای بهره‌مندی از تمام امکانات لطفا وارد حساب کاربری خود شوید ورود یا  ثبت نام .

اطلاع رسانی

Icon
Error

گزینه ها
مشاهده آخرین ارسال مشاهده آخرین ارسال خوانده نشده
Offline دکتر خادم پور  
#1 ارسال شده : سه شنبه, 18 آذر 1399 08:23:42 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
دکتر خادم پور
امتیاز:
تاریخ عضویت: 29/05/1396(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 311
آقا
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
تشکرها: 381 بار
286 تشکر دریافتی در 188 ارسال
سلام دوستان علاقمند به عروس هلندی
با اجازه دوست و همراه تازه مان (نفس گرامی ) سوال ایشان را که در بخش خصوصی از بنده سوال فرمودند ؛ عینا کپی نموده در زیر میبینید :
« با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
یک عروس هلندی ماده دارم که تک هست و جفت ندارد و الان تقریبا ۱ساله است.
الان به مدت یک هفته نیم هست که مست شده و تا به الان ۶تخم گذاشته است.
بعد از اولین تخم خوراکی های گرم را از او دور کرده و ارزن ، هویج،گشنیز،تخم مرغ و پوسته آن(به دلیل نخوردن سنگ کلسیمش)وخیلی کم بادام،کاهو ،بروکلی به او میدهم.تخم سوم را بیرون از قفس گذاشت ولی چهارم تا ششم را داخل قفس گذاشته و به آن دست نزدیم ولی بعد از یک روز تا دو روزخودش دیگر بر روی آن نخوابید و خواهان بیرون آمدن از قفس شد(در روز کاملا آزاد است).در حال حاظر بر روی تخم ششم خوابیده و برای تعویض آب و غذا برخورد میکند ودفاع میکند از تخم.
آقای دکتر خیلی خیلی نگران هستم و نمیدانم دیگر باید چکار کنم که تخم گذاری او متوقف شود چون ترس از پوکی استخوان و تخم پیچ شدن یا حتی گیر کردن تخم در بدن او هستم.تا تخم ۵ پوسته تخم کامل بودولی تخم ششم را دست نزدم.
خواهشا راهنمایی کنید که برای اینکه مشکلی برای او چه از نظر قوای بدن و چه از نظر آسیب نرسیدن بهش ، من چه اقدام دیگری باید انجام دهم.
سپاس از شما و انجمن خوبتان »
اما پاسخ ایشان :
دوست گرامی ؛ حیوانات و ازجمله پرندگان و همین طور عروس هلندی ها ؛ کلا بنا برغریزه شان در مواقع و فصول خاصی اقدام به زاد آوری میکنند و عملا این اقدام آنها زیاد ارتباطی با مواد غذایی مصرفی شان ندارد . و هرچند که بسیاری از آگاهان و مجر ب ها دادن برخی مواد غذایی را موجب افزایش تخمگداری و یا عدم تخمگذاری میدانند ؛ اما در مجموع این غریزه آنهاست که آنها را در این جهت رهبری میکند و نوع تغذیه شاید به مقدار اندکی این پروسه را دچار تعجیل یا تاخیر نماید و این تاثیر آن قدر کم و اندک است که عملا نمیتوان آنرا موثر دانست .
بنابراین عملا شما نمیتوانید از این پروسه طبیعی با دادن مواد غذایی به قول خودتان سرد حلوگیری نمایید . اما ذکر نکته ای را لازم میدانم و آن این است که هرکسی میتواند انتخاب کند که حیوان خانگی داشته و یا نداشته باشد . اما اگر کسی انتخاب نمود که اقدام به نگهداری حیوان خانگی نماید . براساس این انتخاب (کاملا آزاد ) نسبت به حیوان خانگی مورد نظرش وظایفی را باید متقبل شود و لاجرم بایستی این وظایف را به انجام رساند . که اهم این وظایف این است که ابتدا محیط زیست مناسبی را برای او تهیه کرده ؛ مواد غذایی و آب مورد نیازش را در اختیارش کذاشته و روشهایی را انتخاب نماید که او سالم وسلامت بماند . تا اینجای کار مسایل مادی حیوان خانگی را رعایت کرده ایم که بسیار خوب است . اما هر حیوان خانگی ای که انتخاب میکنیم عملا موجود زنده ای چون خود ما هست که مازاد بر نیازهای مادی ؛ نیازهای معنوی ای هم دارد که از آن جمله است نیاز به داشتن همراه و تشکیل خانواده و ادامه نسل (بچه دارشدن ) و ما همانگونه که باید نیاز های مادی اورا برطرف کنیم ؛ از این بابت هم متعهد به انجام آن هستیم . بنابراین برشما واجب است که با انتخاب جفتی برای او این نیاز او را هم برآورده نمایید و به نظر من اگر تمایلی به انجام این کار ندارید ؛ بهتر است که عروس خودتان را به دیگری واگذار کنید که بتواند تمام احتیاجات او را برآورده نماید .
در مورد تخمگذاری هم باید بنویسم که اگر پروتیین و کلسیم مورد نیازش را تامین کنید ؛ دچار مشکل نمیشود . نگران نشوید . ضمنا کلم ها را هم از جیره غذایی او حدف کنید .

ویرایش شد بوسیله کاربر سه شنبه, 18 آذر 1399 08:29:39 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)  | دلیل ویرایش: مشخص نشده است

بزرگترین نامردمی آنست که شعله های عشق را درموجودی که قصد دوست داشتنش را ندارید ؛ روشن کنید .
thanks 1 کاربر از دکتر خادم پور برای ارسال مفیدش تشکر کرده است.
اطلاع رسانی
کاربران گرامی به منظور راهنمایی برای آپلود تصاویر و فایل، به انجمن "راهنمای آپلود تصاویر و فایل در انجمن" مراجعه نمایند.
Offline نفس  
#2 ارسال شده : چهارشنبه, 19 آذر 1399 02:55:03 ب.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
نفس
امتیاز:
تاریخ عضویت: 18/09/1399(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 2
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
2 تشکر دریافتی در 1 ارسال
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
ممنون از لطف شما.سپاس از انجمن خوبتان🙏
دقیقا بعد از تخم اول تصمیم گرفتم که در اختیار یکی از دوستان که عروس هلندی نر تنها دارد بگذارم تا شاید جفت شوند.
اما ترسیدم به دلیل مستی و تخم گذاری نفس ، با عروس هلندی نر دعوا کند ، به دلیل دفاع از تخم هایش. البته میدانم ابتدای ورود در دو قفس کنار هم باید قرار گیرند ولی بعد از چند روز میتوانند کنار هم قرار گیرند و ترسم از دعوا کردنشان بود که تصمیم گرفتم تا پایان تخم گذاری نزد خودم نگه دارم و بعد از آن پیش عروس نر ببرم. اما نمیدانم تصوراتم درست است یا خیر. تصوراتم فقط از خواندن اطلاعات در اینترنت و پیج های مختلف است.
اگر مشکلی بینشان پیش نمی آید که هر چه زودتر نزد عروس هلندی نر ببرم نفس را؟
الان ۲ روز است که بر روی تخم ششم و هفتم خود خوابیده و تا دیروز غذا میخورد ، ولی از امروز صبح تا الان که ساعت۱۵ است غذا نخورده.
آیا با توجه به اینکه تخم ها بدون نطفه است ، کمی او را از حالت خوابیدن بر روی تخم بیرون بیاورم تا غذا بخورد؟ یا به او نزدیک نشوم و فقط غذا را نزدیک او قرار دهم؟
و اینکه میزان ببخشید فضله او نیز کم شده است. و فقط در روز شاید۲فضله بزرگ داشته باشد.
آیا میتوانم از قطره کلسیم برای او استفاده کنم؟ اگر بله ، به چه میزان و چه مارکی خوب و مطما هست؟
Offline دکتر خادم پور  
#3 ارسال شده : پنجشنبه, 20 آذر 1399 08:43:51 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
دکتر خادم پور
امتیاز:
تاریخ عضویت: 29/05/1396(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 311
آقا
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
تشکرها: 381 بار
286 تشکر دریافتی در 188 ارسال
سلام دوست گرامی
لطفا تخمها رابردارید و اجازه ندهید به لانه خوابی ادامه دهد . این کارتان باعث میشود که غذا هم بخورد . (او درک آنرا ندارد که تخمها بدون نطفه میباشند و به این کار (یعنی لانه خوابی اش را ) تا حداقل ده دوازده روز ادامه خواهد داد .) لانه خوابی (آن هم به تنهایی) باعث ضعف شدید او خواهد شد .
فضولات با حجم زیاد و بدبو ؛ آبکی و البته بسیار جهنده از خصوصیات طبیعی آن دردوران تخمگذاری عروس هلندی ماده است و اشکالی ندارد ؛ یعنی علامت بیماری خاصی نیست .
همانگونه که خودتان هم حساس شده اید ؛ بدترین عارضه ای که میتواند گریبانگیر عروس های ماده شود (البته متعاقب تخمگذاری و آن هم با تعداد زیاد) کمبود کلسیم است که حتما باید توسط شما تامین گردد . برای این کار هم میتوانید از پودر کف دریا ؛ از پوسته تخم مرغ ریزریز شده و یا قطره کلسیم استفاده کنید ؛ که از نظر تاثیر هیچ فرقی با هم ندارند ؛ اما قطره کلسیم به دلیل آنکه درآب ریخته میشود ؛ لاجرم حتما مصرف خواهد شد و آن دو دیگر ممکن است (البته احتمالش بسیار کم است )خورده نشوند ؛ کمی بهتر است . و اشکالی هم ندارد که از دو ماده مثلا پوسته تخم مرغ و قطره کلسیم بصورت همزمان استفاده کنید . کمبود کلسیم برای پرندگان ماده محبوس درقفس بسیار بسیار خطرناک است و میتواند حتی منجر به مرگ شود . و خوشبختانه قطره های کلسیم موجود دربازار و دراگ استورها از نظر کیفیت فرق چندانی ندارند و هرکدام را که استفاده کنید ؛ خوب است . در روزهای ابتدایی استفاده از قطره کلسیم برای تیوب کوچک آب ؛ پنج قطره و درتیوب بزرگ آب ده قطره استفاده کنید و این کار را به مدت ده روز ادامه دهید و بعد آنرا به تعداد سه و یا شش قطره برسانید و البته بد نیست که همچنان روزانه دو تا سه قطره در آب آنها بریزید .
درمورد قرار دادن پرنده تان درکنار نر دوستتان هم بهترین انتخاب آن است که انها را در دوقفس درکنار یکدیگر قرار دهید (که البته خودتان هم این مطلب را مرقوم فرموده اید ) ؛ اما پبشنهاد من آن است که پرنده ها را درجایی قرار دهید که فرد نگهدارنده دانش و حساسیت بیشتری نسبت به دیگری داشته باشد ؛ یعنی اگر شما حساس تر هستید ؛ نر دوستتان را قرض بگیرید و آنها تا پایان دوره زاد آوری (یعنی بعد از بزرگ شدن جوجه ها) باید نزد شما بمانند و اگر دوستتان نسبت به این موضوع تعهد بیشتری دارد ؛ پرنده تان را نزد ایشان به امانت بگذارید .
یادتان باشد که اگر تخمگذاری صورت پذیرد و درزمان لانه خواابی به هیچ عنوان مبادرت به جابجایی قفس نباید صورت بگیرد ؛ زیرا این کار (یعنی جابجایی) باعث عدم ادامه لانه خوابی خواهد شد . مطلب دیگر هم اینکه هردوپرنده نر و ماده باید پروسه لانه خوابی و تغذیه جوجه ها را تا پایان انجام دهند و البته بهترین گزینه همان است که شما برایش جفتی خریداری کنید و یادتان باشد که اکثر پرنده ها و خصوصا عروس هلندی برعکس اکثر چهارپایان در زاد آوری بصورت کاملا فعال شراکت میکنند ؛ درست برعکس چهار پایان که حیوان نر نقشی جز بارور کردن ندارد و جالب است که مثلا در خرسها حیوان نر بزرگ ترین دشمن توله هاست و بسیاری از توله خرسها به دلیل کشته شدن توسط خرسهای نر و حتی احتمالا پدرشان به سرانجام (یعنی بزرگ شدن ) نمیرسند . موفق باشید ............

ویرایش شد بوسیله کاربر پنجشنبه, 20 آذر 1399 08:49:01 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)  | دلیل ویرایش: غلط املایی

بزرگترین نامردمی آنست که شعله های عشق را درموجودی که قصد دوست داشتنش را ندارید ؛ روشن کنید .
thanks 2 کاربر از دکتر خادم پور برای ارسال مفیدش تشکر کرده اند.
Offline نفس  
#4 ارسال شده : پنجشنبه, 20 آذر 1399 02:25:01 ب.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
نفس
امتیاز:
تاریخ عضویت: 18/09/1399(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 2
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
2 تشکر دریافتی در 1 ارسال
سپاس فراوان از پاسخگوییی و وقتی که گذاشتین🙏
سالم و شاد و موفق باشین🙏
thanks 2 کاربر از نفس برای ارسال مفیدش تشکر کرده اند.
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
رفتن به انجمن  
شما نمی توانید مطلب جدید در این انجمن ایجاد کنید
شما نمی توانید برای مطالب ارسالی پاسخ ارسال کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را حذف کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در مطلب ارسالی خود نظرسنجی ایجاد کنید
شما نمی توانید در این انجمن نظر دهید
طراحی (قالب، لوگو و بنر) اجرا و راه اندازی توسط گروه بهتاپ BehtopGroup.ir 09125117459