میهمان عزیز خوش آمدید! برای بهره‌مندی از تمام امکانات لطفا وارد حساب کاربری خود شوید ورود یا  ثبت نام .

اطلاع رسانی

Icon
Error

گزینه ها
مشاهده آخرین ارسال مشاهده آخرین ارسال خوانده نشده
Offline دکتر خادم پور  
#1 ارسال شده : چهارشنبه, 23 اوت 2017 07:48:12 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)
دکتر خادم پور
امتیاز:
تاریخ عضویت: 20/08/2017(ساعت هماهنگ جهانی)ارسالها: 287
آقا
ایران (جمهوری اسلامی)
مکان: تهران
تشکرها: 369 بار
275 تشکر دریافتی در 178 ارسال
معرفی و تاریخچه :
عروس هلندی پرنده ای با نام علمی Genus Nyphicus بومی استرالیا می باشد. در زبان انگلیسی این پرنده را ockatiel می نامند و در اغلب زبان‌های رایج دنیا به همین نام شناخته می‌شود. نام این پرنده در زبان فرانسوی Callopsitte و در زبان آلمانی Nymphensittich است. در زبان فارسی به این پرنده طوطی کاکل دار و عروس هلندی می‌گویند و نام عروس هلندی در بین پرنده فروشها و پرورش دهندگان آن به شدت رایج و متداول است. نام عروس هلندی در حقیقت ترجمه نام علمی و لاتینی این پرنده می‌باشد.
عروس هلندی بصورت وحشی در زادگاه اصلی خودش یعنی دشتهای استرالیا Normal Grey یا همان خاکستری نرمال هست. این پرنده در سالهای ۱۸۰۰ میلادی از انگلستان آورده شده است . احتمالا این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده است . محبوبیت این پرنده افزایش پیدا کرد و امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می باشد . بیشتر محبوبیت این پرنده به سبب طبیعت ملایم و سرو تاج رنگی پرنده می باشد. همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می شود. عروس ها در ابتدای طول زندگی رشد کرده و نهایتا تا سن یک سالگی به رشد کامل خود می رسند و دیگر رشدی نخواهند داشت ، یک عروس هلندی بالغ از سر تا دم حدودا ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر می باشد و تقریبا ۱۵ تا ۲۵ سال عمر میکنند البته در صورتیکه شرایط مسائد و خوب برای آنها فراهم شود طول عمر آنها تا ۳۰ سال هم میرسد ، منع غذائی غذایی و فعالیت بدنی از اساسی‌ترین فاکتورهای طول عمر آنها میباشد . وزن آنها ۷۸ تا ۱۲۵ گرم است. توانایی صحبت کردن در عروسهای نر در صورتیکه از سنین پایین شروع شود نسبتا خوب می باشد اما در ماده ها بسیار ضعیف و تقریبا غیر ممکن است ، عروس هلندی های نر از ۳٫۵ الی ۴ ماهگی قادر به تقلید صدا هستند. دمای مناسب برای عروسها مشابه همان دمایی استانداردی است که ما در آن زندگی میکنیم ، عروسها معمولا در برابر سرما نیست که کم طاقت هستند و مریض می شوند ، بیشتر از سرما در برابر تغییرات و کاهش ناگهانی دما ضعیف هستند و سریعا بیمار می شوند.

انواع عروس هلندی ها :
عروس هلندی در چندین جهش رنگی موجود می باشد که به قرار زیر می باشد : ( بدیهی است که منظور از نژاد یا گونه همان رنگ عروس است )
خاکستری (Grey) : رنگ خاکستری طبیعی و رایج ترین رنگ در حیات وحش می باشد که دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها ، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی است ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند.
نر ها دارای پرهایی کاملا خاکستری و سری به رنگ زرد روشن بوده اما ماده دارای سری مایل به رنگ خاکستری است و در زیر دم خود پرهای زرد رنگ راه راه مشاهده می شود ، لازم به ذکر است که مشخصات فوق بعد از پر ریزی اولیه صدق می کند.
لوتینو (Lutino) : بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد . بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند که این امر تشخیص نر و ماده را سخت می کند.
لوتینو یک رنگ بسیار رایج در میان عروس های هلندی می باشد که البته یکی از زیباترین عروسها در میان سایر نژاد ها است.
• لازم به ذکر است مو نداشتن پشت سر (پشت تاج) در اکثر نژادهای لوتینو طبیعی است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد
برای تعیین جنسیت لوتینو ها ابتدا باید از بالغ بودن عروس اطمینان حاصل کنید ، یکی از روشهای تشخیص جنسیت بر اساس تشخیص رنگ در پرها است که بعد ازاولین پرریزی به طور کامل جنسیت آنان از طریق پرها قابل تشخیص است :
عروس نر دارای پرهای سفید که معمولا در انتهای آنها رنگ زرد قابل تشخیص است و رنگ دم آنها لیمویی کم رنگ است و پرها فاقد هر گونه لک و علامتی دایره ای و خال خال هستند.
اما ماده بر خلاف نر در قسمت شاه پرهای بالهای خود لکه هایی دایره ای یا خال خال به رنگ زرد دارد و همچنین در کنار دم لیمویی رنگ شاهد خط چین هایی در بین چهار دم پایین عروس ماده ی لوتینو خواهیم بود.
دارچینی (Cinnamon) : رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد . سر به رنگ زرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.
نقره ای (Silver) : در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است به جز اینکه بدن برنگ سفید ( نزدیک به سفید ) می باشد . ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.
در این ۲ گونه دارچینی و نقره ای میتوان از روش تشخیص جنسیت رنگ خاکستری استفاده کرد.
ابلق (Pied) : در این گونه ۷۰% رنگ بدن زرد یا سفید و ۳۰% رنگ بالها ابلق نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است . نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند و تشخیص جنسیت از روی رنگ پرنده سخت است
مرواریدی یا گلباقالی (pearl) :
صورت سفید (Whiteface) : در عروس هلندی صورت سفید یا وایت فیس رنگ بدن خاکستری تیره و رنگ صورت سفید و رنگ کاکل خاکستری روشن است و در حقیقت از لحاظ رنگ آمیزی شبیه خاکستری است با این تفاوت که پرهای صورت به جای زرد ، سفید بوده و گونه ها رنگی نیست . تعیین جنیست وایت فیس از ظاهر تقریبا به نژاد خاکستری شبیه است. وایت فیس ها معمولا قیمت بالاترینسبت به بقیه عروسها دارند.
وایت فیس ها دارای زیر شاخه هایی هستند که در اطلاعات تکمیلی انواع عروسها میتوانید مشاهده کنید ، مانند : صورت سفید مرواریدی (Whiteface pearl) ، صورت سفید ابلق (Whiteface pied) و …
آلبینو (Albino) : آلبینوی مطلق ترکیبی از عروس هلندی وایت فیس و لوتینو است که در این حالت ژن وایت فیس ، رنگ های زرد و نارنجی گونه را از بین برده و از طرفی ژن لوتینو رنگ سیاه و سفید را از بین می برد که نتیجه ی آن یک آلبینوی چشم قرمز می شود که تعیین جنسیت کمی مشکل هست و تقریبا نمی توان از روی ظاهر پرنده تشخیص داد. این گونه به رنگ سفید خالص با پرهای سفید یکدست و چشم های قرمز می باشد و بسیار کمیاب هستند و دراثر یک نوع جهش در عروس هلندی خاکستری معمولی به وجود آمده است و خلاف سایر انواع عروس هلندی که گونه ها و پرهای کاکل رنگی هستند در این پرنده رنگ گونه و کاکل سفید است. معمولا نژاد آلبینو به عنوان یکی از زیباترین و پرطرفدارترین نژاد عروس هلندی در میان پرورش دهندگان طوطی و دارندگان عروس هلندی ها شناخته می شود که از جمله دلایل محبوبیت و قیمت بالای این نژاد از نایاب بودن آنهاست.

تشخیص جنسیت :
لازم به ذکر است که تشخیص جنسیت به صورت قطعی و ۱۰۰% با آزمایش DNA و آواز خواندن پرنده امکان پذیر است.
پرنده نر از ۳-۴ ماهگی به بعد با نوتهای مختلف آواز میخواند و سوت های آهنگین می زند که ماده توانای اینکار را ندارد و فقط تک سوت دارد و نمی تواند با نوتهای مختلف آواز بخواند ، ماده در اثر مستی زیاد ممکن است صداهای ناهماهنگ و قرو قاطی از خود در بیاورد اما باز هم نمی تواند مانند نر آواز سر دهد ، پس بهترین و ساده ترین راه تشخیص جنسیت در عروسها در تمامی نژاد از خاکستری تا آلبینو و … آواز خواندن عروس می باشد.

تغذیه :
عروس هلندی یک منع غذائی متنوع حاوی بذر گیاهان ، دانه های آماده برای پرنده ، میوه و سبزیجات را ترجیح میدهد . از دادن چربی زیاد ، شکر و نمک خودداری کنید . منع غذائی غذایی آنها را دانه های مختلف از جمله ارزن وتخم کتان و تخم
افتابگردان و … تشکیل می دهد ، آنها علاقه فراوانی در خوردن میوه ها و سبزیجات از خود نشان میدهند.
میتوانید از ترکیب زبر برای غذای عروس ها استفاده کنید
ارزن (سرشار از پروتئین و منبع غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنیه) تخم کتان (حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربو هیدرات و املاح معدنی) کافیشه شاهدانه (پرچرب و محرکه و بهتره است که کمتر از آن استفاده کنید) تخمه آفتابگردان

بیماری ها
از نشانه های طوطی سالم میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
۱- چشمهای طوطی باید براق و بدون هیچ عفونت و افتادگی پلک باشد
۲- منقار طوطی باید بدون خوردگی و متقارن باشد.
۳- فضله نباید زرد یا آبکی و اسهال باشد.( فضله باید یک نقطه سفید در مرکز و اطراف اون سبز تیره باشه )
۴- تمام ناخونها و انگشتان طوطی باید کامل باشند و هیچگونه نقصی در پاها و انگشتان نباشد.
۵- به مقعد طوطی فضله نچسبیده و آلوده به مدفوع نباشد.
۶- کز و پف کرده در گوشه ای ساکن نباشد.
۷- هوشیار باشد و زمانی که نزدیکش می شوید عکس العمل نشان بدهد.
۸- اطراف بینیش خیس و سرما خورده نباشد.
۹- پرها صاف و یکدست و اصطلاحا تخت باشد.

پر ریزی :
زمان اولین تو لک رفتن یا پرریزی جوجه عروس معمولا ۴ تا ۵ ماهگی است و بعضیمواقع تا ۶ ماهگی طول می کشد و بسته به نوع تغذیه متغیر هست ، هر چه غذاهای گرم و پر کالری بیشتر مصرف کند زودتر وارد این دوره خواهد شد.
معمولا راهی برای پیشگیری یا جلوگیری از چنین وضعی وجود ندارد به طوری که عمق شدید این شرایط را می توانید در عروس های موجود در طبیعت مشاهده نمایید. در عروس های خانگی میزان ریزش به نسبت عروس های طبیعت کمتر است.در این مدت استفاده از مولتی ویتامین ها و استحمام عروس فراموش نشود.

بلوغ :

عروس هلندی ها از ۱٫۵ تا ۲ سال به بلوغ می رسند و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید . حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید . این حالت پس از مدتی از بین می رود . ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو میرود . البته ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.
بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد . آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند . در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار
برای همیشه نخواهد بود .

استحمام
عروسها نیز مانند سایر طوطی ها به استحمام نیاز دارند که این میزان در فصل بهار و تابستان (گرما) ۲ بار هفته و در فصل پاییز و زمستان (سرما) حداکثر یک بار هفته می باشد. استحمام معمولا به دو صورت انجام میگیرد. شما
میتوانید یک ظرف با عمق مناسب را از آب پر کنید تا عروس به خودی خود استحمام کند که این روش ساده و بهتر است و مشکلاتی را در بر ندارد زیرا خودپرنده به میل خویش این کار را انجام می دهد ، اما معمولا ممکن است که عروس
ها از آن استقبال نکنند ، در این صورت شما باید با استفاده از اسپری خودتان عروس را حمام کنید ، در این روش شما آب ولرم را داخل مخزن ریخته و از فاصله ۳۰ سانتی متری اسپری میکنید ، مراقب باشید آب با سر طوطی تماس پیدا نکند. در زمان حمام کردن و بعد از آن از بسته بودن تمامی در و پنجره ها اطمینان حاصل کنید تا باد با پرنده در تماس نباشد که موجب سرما خوردن پرنده شود ، بعد از استحمام با استفاده از سشوار و از فاصله ۳۰ سانتی متری پرنده را خشک کنید ، توجه کنید که در هنگام خشک کردن با سشوار مدام سشوار را تکان دهید که موجب سوزش عروستان نشود.

اسباب بازی
از اسباب بازی برای طوطی به دو منظور استفاده می شود ، یکی برای سرگرم شدن طوطی و دومی برای آرایش منقار
* اسباب بازیها و تابهایی که در آنها از کلافهای نخی استفاده شده یا پایین آنها یک کلاف رنگی هست بسیار مورد استقبال عروس قرار خواهد گرفت.

قفس
- قفس باید یا رنگ کوره ای شده و یا آبکاری باشد تا هرگز زنگ نزند.
- جنس فلز و ابکاری آن و محل جوشها مرغوب باشد تا در صورت جویده شدن توسط پرنده باعث مسمومیت نشود.
- قفس آنها بهتر است در عرض ۴۰ و طول ۶۰ و ارتفاع آن ۶۰ سانتی متر باشد ، البته طبق استاندارهای بین المللی بهترین قفس در ابعاد طول ۴۰ و عرض ۶۰ و ارتفاع آن ۹۰ سانتی متر باشد ، به طور کل قفس هرچقدر که بزرگتر باشد بهتر است.
- فاصله مناسب بین میله ها ۱ تا ۱٫۵ و گاها تا ۲ سانتی متر مناسب است ، البته لازم به ذکر است که فاصله زیاد بین میله ها موجب گیر کردن سر پرنده می شود.
- قفس قبل از استفاده ابتدا باید با اب داغ و بعد با محلول سرکه و آب شستشو شود . این کار از مسمومیت توسط روی جلوگیری می کند.
- اگر سینی کف قفس توسط یک صفحه مشبک از خود قفس جدا شده باشد بهتر است زیرا غذاهای استفاده شده و … که در کف قفس میریزد از دسترس پرنده دور شده ودر سینی کف جمع می شوند .
- سینی های گود نسبت به سینی های کم عمق برتری دارند زیرا از پراکندگی دانه هایی که بر روی کف می افتند جلوگیری می کند .
- درب قفس به اندازه کافی بزرگ باشد تا به همه زوایای داخل قفس دسترسی ایجاد شود .
- وجود حداقل سه ظرف غذا در قفس ضروری بنظر می رسد . یکی برای آب ،یکی برای غذاهای خشک و دیگری برای غذاهای تر.

چوب نشمنگاه :
چوب نشیمنگاه نیز باید متناسب با نوع پرنده ( عروس ) انتخاب شود و از جمله مزایای یک نشیمن چوبی مناسب میتوان به تکثیر و جفت گیری عروس ، سلامت پاها وناخنهای و جلوگیری از رشد بی رویه ناخنها اشاره کرد. اندازه مناسب چوب
نشیمن برای طوطی ها اندازه ای است که انگشتان پای طوطی به هم نرسند و به عبارتی اندازه مناسب برای طوطی به گونه ای است که پای طوطی ۷۵% چوب را پوشش دهد که این میزان برای عروس هلندی به قطر ۲ سانتی متر می باشد

لانه :
بهترین ابعاد برای ساخت لانه ی تکثیر توسط خودتان به عرض ۲۰ سانت و طول ۳۵ و ارتفاع ۲۰ سانت و قطر دریچه ی آن ۱۲ سانت باشد.
اما حداقل ابعاد و مشخصات لازم برای یک لونه چوبی مکعب مستطیل برای عروس به شرح ذیل هست :
این لانه یه مکعب مستطیل از جنس MDF داری طول ۳۰ ، عرض ۲۰ و ارتفاع ۲۰ سانتی متر است که از بالا درب کشویی برای بازدید و تمیز کاری دارد ، سوراخ ورودی به قطر ۷ سانتیمتر است که حداقل باید ۵ سانتی متر از کف لانه بالاتر
باشد ( برای جلوگیری از افتادن جوجه ها به بیرون ) ، در قسمت کف لانه هم میتوان کمی گودی برای جلوگیری از حرکت تخمها ایجاد کرد . البته انجمن بین المللی پرورش دهندگان عروس هلندی توصیه می کنند که لانه عروس باید دارای
ابعادی نظیر عرض ۳۰ و طول ۳۰ و ارتفاع ۳۰ و قطر دریجه ی آن نیز ۱۲ سانتی متر باشد.
کف لانه را می توان با استفاده از پوشال ، ماسه بادی ( فقط در فصول گرم ) و … پوشاند.
عروس ها یک الی سه هفته و بطور نرمال ۱۰ الی ۱۵ روز بعد از اولین جفتگیری تخم میگذارند (در صورت بالغ بودن و جفتگیری کامل) ، آنها بطور معمول ۳ الی ۵ تخم می گذارند که تا ۷ تخم نیز مشاهده شده است. گذاشتن تخم
تا بدنیا آمدن جوجه ۱۸ الی ۲۱ روز طول می کشد . بعد از بدنیا آمدن جوجه ها پودر کلسیم در آب بریزید ، عدم کمبود کلسیم موجب می شود جوجه ها زودتر پر وبال در بیاورند.

پرکنی جوجه ها توسط والدین :
جوجه هایی که توسط والدین تغذیه و بزرگ می شوند ممکن است والدین پرهای آنهارا بکنند که پرکنی جوجه ها توسط والدین معمولا چند علت دارد :
۱- تکثیر های مکرر و افراطی از یک جفت در طول سال باعث خسته شدن والدین از رسیدگی به جوجه می شود ، بطور متوسط و استاندار جوجه کشی و تکثیر از هر جفت عروس هلندی هر ۳ ماه یکبار و به عبارتی سالی ۴ مرتبه می باشد
۲- بی تجربگی جفت ها که معمولا این مورد در جفت های جوان دیده می شود بنابراین پیشنهاد می شود به محض دیدن کنده شدن پرهای جوجه توسط والدین آنهارا جدا کرده و خود اقدام به بزرگ کردن جوجه ها کنید
۳- مست شدن والدین و آمادگی برای جفتگیری و تخم گذاری مجدد که از دلایل آن میتوان به استفاده از غذاهای مست کننده و جوان بودن مولدها اشاره کرد ،
برای جلوگیری از این حالت بعد از گذاشتن اولین تخم از دادن غذاهای گرم از جمله جوانه ها خودداری کنید و در صورت نیاز از کاهو نیز استفاده شود
۴- بهتر است از سرکشی و بازدید های بی مورد پرنده در این دوران خودداری کنید که باعث اختلال در نظم و رسیدگی والدین به جوجه ها نشود
۵- در مواردی هم مشاهد شده که هیچ علتی برای پرکنی جوجه ها وجود ندارد و این امر عادت والدین می باشد که خود آنها در همان سن به طوری غریزی آموخته اند و حال خود بر روی جوجه ها به کار می برند

چیدن بالهای عروس
کسانی که قصد دارند پرنده را از قفس بیرون بیاورند و هر از چندگاهی در روز پرنده بیرون قفس باشد ، هر چه در سنین پایین تر اقدام به چیدن بالهای پرندهکنند بهتر است و متضمن امنیت و سلامت آنها می باشد و پرنده زودتر در میابد
که قادر به پرواز نیست و راحت تر با این مسئله کنار می آید .
بدین ترتیب از احتمال فرار پرنده ها نیز جلوگیری می شود …
برگرفته از ایران پاروت :6 http://iranparrot.com/fo...ockatiel-t552.html#p3369

ویرایش شد بوسیله کاربر چهارشنبه, 23 اوت 2017 07:52:09 ق.ظ(ساعت هماهنگ جهانی)  | دلیل ویرایش: مشخص نشده است

بزرگترین نامردمی آنست که شعله های عشق را درموجودی که قصد دوست داشتنش را ندارید ؛ روشن کنید .
thanks 2 کاربر از دکتر خادم پور برای ارسال مفیدش تشکر کرده اند.
اطلاع رسانی
کاربران گرامی به منظور راهنمایی برای آپلود تصاویر و فایل، به انجمن "راهنمای آپلود تصاویر و فایل در انجمن" مراجعه نمایند.
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest
رفتن به انجمن  
شما نمی توانید مطلب جدید در این انجمن ایجاد کنید
شما نمی توانید برای مطالب ارسالی پاسخ ارسال کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را حذف کنید
شما نمی توانید مطلب ارسالی خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در مطلب ارسالی خود نظرسنجی ایجاد کنید
شما نمی توانید در این انجمن نظر دهید
طراحی (قالب، لوگو و بنر) اجرا و راه اندازی توسط گروه بهتاپ BehtopGroup.ir 09125117459